Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
jag / vi får en vink om en svamp är hotad, sårbar och sällsynt förekommande.
Kanske att man förbiser många svampar som är intressanta, så ni stjärnor och andra duktiga på forumet, kan ni inte poängtera i era svar om man skall iakta vissa saker, som ej återfunnen, e.t.c. ?
Och skriv gärna svampens namn på svenska / sedan latin, för vi är nog många som inte behärskar det senare. Som t.e.x,jag måste söka på namnen som jag får på latin till svenska för att veta vad som avs…mer…
Hej är det någon som vet vad som ligger till grund för utbrednings områden i den ekologiska katalogen? Är det faktiska fynd eller troliga ?
“Millefolium, rölika och näsegräs : medeltidens svenska växtvärld i lärd tradition”
http://www2.unt.se/pages/1,1826,MC=5-AV_ID=1003706,00.html?from=puff
En bra bok!
http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9185205834
Är det någon som vet när den nya rödlistan är färdig?
Ibland får man se märkliga saker i fågelperspektiv:
http://maps.google.se/maps?hl=sv&ie=UTF8&ll=57.625093,18.538098&spn=0.007962,0.018775&t=h&z=16
Äntligen ska jag ta sparken ut till öarna förhoppningsvis och studera lite vedsvamp, och kanske pimpla lite randiga rovriddare(abborre) dom är enklare att artbestämma än svamp.
Idag var det fullt av långfärdsskridskoåkare och isjakter på varamoviken, härlig syn(tyvärr kass bilder med pocketkameran).
http://www.ifff2010.eu
Kolla in den här sidan
Tog mod till mig och kontaktade en av våra främsta svampinventerare, och det blev bingo!
Så nu får jag äntligen följa med en som kan svamp:)
Med inriktning på tickor och skinn i första hand, ska bli mkt ,mkt intressant för min del, förhoppningsvis får man några svar på kluriga skinn mm på ekar osv.