Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 260 visningar
4 svar

Mera!

Cristine

8 sep 2009 kl. 13:50

Växte i mossan i blandskog, mest gran. Växte i långa rader. Vad kan det vara?

0 827 visningar
9 svar

Spindlingsträsket

Karin

6 sep 2009 kl. 21:49

Vilken svamphöst vi har! Inte nog med att det är gott om kantareller. Det växer dessutom taggsvampar (den ena arten “mer” rödlistad än den andra) i var och varannan skog med lite ålder på nacken. I skogarna finns också olika spindelskivlingar som jag börjar få allt svårare att blunda för. Men var börjar man, hur tar man sig an spindlingsträsket? Finns det några vanliga, lätta arter som man kan börja med?

Bifogar foton på fyra olika arter och undrar om det går att säga vad de…mer…

0 240 visningar
1 svar

Stolt fjällskivling?

Thomas

8 sep 2009 kl. 12:57

Är detta stolta fjällskivlingar? Vad tror ni? skapade lite och den rodnade lite svagt, antar att det är rodnande fjällskivling? :(

0 266 visningar
4 svar

stubbskivling - vit

Bo E

7 sep 2009 kl. 16:00

En vit skiuvling på granstubbe, seg fot, mild doft och smak.
Växte på granstubbe, man ser på bild 2 var den brutits av tv.

0 230 visningar
2 svar

Lite mer från söndagen - Myrö

Bo E

7 sep 2009 kl. 15:34

Lägger upp några bilder så får ni helt enkelt gissa förutsättningslöst.

Blandskog med dominerande gran, troligen planterad på gammal betesmark är mijön i alla fall.

0 831 visningar
11 svar

Träff i Värmland?

Jenny - 054

22 jul 2009 kl. 08:46

Hej!

Finns det inga trevliga Värmlänningar?
Det vore ju jättetrevligt med en svampträff i någon skog.
Jag skulle iaf bli jätteglad om det blev en sådan, själv plockar jag mest det vanliga. Trattisar, Kantarell och Taggsvamp, men det är ju alltid roligt och lära sig nått nytt.

Dessutom vore det trevligt om någon inte var hundrädd då jag har en liten Staffe som älskar och följa med i skogen och hunden gör varken människor eller andra djur något. På sin höjd sätter han sig ...mer…

0 586 visningar
9 svar

Röksvamp och taggsvamp?

NadaL, Umeå

6 sep 2009 kl. 07:37

1. Röksvamp?
Växer i gräsmattan.
Yttre vägen hos äldre fruktkropp läderartad,svårt att kära med kniv.
Tacksam för era förslag?

2. Taggsvamp?

Växer i fuktigt granskog.
Kan det vara Bankera violascens, grantaggsvamp?

0 494 visningar
2 svar

stor klubbsvamp

Bo E

7 sep 2009 kl. 16:11

denna rejäla klubbsvamp var bland de största jag sett.
Upphittaren angav att en större grupp växt i barrmattan under gran.
Där brukar jag oxå se dem, men är det vanligt att de blir såpass stora?

Man blir ju nästa sugen att testa den i stekpannan. Nån som provat?

0 330 visningar
2 svar

Fingersvamp i Myrö trollskog

Bo E

7 sep 2009 kl. 15:47

Vad tror ni om dessa, det fanns även en del lågväxt grå fingersvamp som vi klassificerade som kamfingersvamp, men denna tror vi är en annan art, den var lite kraftigare, inte grå utan obestämbart “mörk”! Förslag?

Den andra vanlig gul fingersvamp?
Smakade bra tillsammans med trattkantarell och blek taggsvamp.

0 315 visningar
1 svar

Vedsvamp

Maggi

8 sep 2009 kl. 10:24

Sände fel bilder tidigare, gör ett nytt försök.

0 787 visningar
6 svar

Gultoppig fingersvamp?

Karin

7 sep 2009 kl. 23:14

Kan detta möjligen vara gultoppig fingersvamp? Eller…..?

0 267 visningar
1 svar

trattkantarell explosion

den danske svampe

8 sep 2009 kl. 11:37

måste bare berættafør er. hær i det nordjyske så bare vælter det fram med trattkantareller. samlede 20 kg på 3 timmer i går på ett område 50 ggr 50 meter stort. aldrig sett något liknande tidigare under mina11 år hær. plus att det så blev 15 kg kantarell och trattkantarell i fredags.

0 243 visningar
1 svar

Karl-Johan !!!!

Gittan

8 sep 2009 kl. 09:49

Tror ni det blir någon Karl-Johan i år i Värmland ( karlstad ) eller har det regnat för mycke ???

0 228 visningar
0 svar

Vedsvamp

Maggi

8 sep 2009 kl. 10:16

Mer svamp från min ekhage

0 365 visningar
9 svar

Nytaggat.

svampstaff

4 sep 2009 kl. 20:23

Ja du Elisabeth, inte lätt med taggisar.
Stridisarna hade dessutom stängt av varenda väg, pga. låtsaskrig?
Så det blev till att bege sig in i stridszonen per fot en 5-6km, lyckades hitta vad jag tror är två olika taggsvampar en med mörk fot och en med brun fot, utöver det en ny raggtaggsvamp och en hel del fjälltagg.

0 427 visningar
3 svar

Hur giftiga är svampgifter?

Daniel W

8 sep 2009 kl. 00:19

När jag var liten så hörde jag historier om människor som tog i och undersökte giftiga svampar, t.ex vit flugsvamp och därefter plockade blåbär och åt med samma hand och som blev sjuka.

Nu när jag börjat utforska svampskogen som vuxen så vet jag ju att jag inte ska äta svamp som jag inte är alldeles säker på.

Så min fråga är: Är dessa gamla historier sanna? Är det farligt att ta upp och undersöka vissa svampar och sen exempelvis baka snus eller äta matsäck utan att tvä...mer…

0 428 visningar
2 svar

Sopp tillagning

Birgitta

7 sep 2009 kl. 21:33

Plockade i dag en sopp, med mörkbrun hatt,köttet blånade lätt vid beröring och jag kände mig säker på att den är ätlig.Vid förvällning blir köttet mörkrött!
Vad är detta?

0 268 visningar
5 svar

Vad är det för svamp

Robert

7 sep 2009 kl. 21:29

Har bara lilla svamp boken och denna hittar jag inte. Luktar som Champinion. Hittat i Härskogen ( inga svampar annars) nära GBG

0 403 visningar
3 svar

"Golukt" i linneskåpet!

gunhild i Kåddis

7 sep 2009 kl. 21:10

Nu ska jag torka svampen jag hittat i helgen, min första av den sortens taggsvamp, det fanns massor av den i granskogen. De följande två växte i gräsmattan.

0 279 visningar
1 svar

Lavar och svamp

Maggi

7 sep 2009 kl. 20:40

Är imponerad över snabba svar, finns lika mycket kunskap om lavar?

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone