Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Jag står i begrepp att konservera en större mängd svamp och vill således ej misslyckas!
Då inställer sig ju genast frågan, om jag bör förvälla svampen eller om det går lika bra med rå?
Såg att mina testburkar med rå-konserverad svamp höll mer luft efter kokningen än när jag fyllde burkarna. Luften bör ju komma från svampen då burkarna är helt täta och “smäller” till på ett proffsigt sätt då de öppnas…
På en några år gammal brandplats, på mycket murken tall låga, en resupinat ticka. Flera dm lång, ser ut att växa rätt genom den kolnade veden, ljusgrå i färgen, ganska stora porer något labyrintiska, smak och lukt obetydlig. Var kan jag börja leta, släkte art? Eller är det bara en vanlig timmerticka. Skogen i övrigt är gammal klen senvuxen granskog med något grövre tallar.
Vilken svamphöst vi har! Inte nog med att det är gott om kantareller. Det växer dessutom taggsvampar (den ena arten “mer” rödlistad än den andra) i var och varannan skog med lite ålder på nacken. I skogarna finns också olika spindelskivlingar som jag börjar få allt svårare att blunda för. Men var börjar man, hur tar man sig an spindlingsträsket? Finns det några vanliga, lätta arter som man kan börja med?
Bifogar foton på fyra olika arter och undrar om det går att säga vad de…mer…