Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 296 visningar
2 svar

Nästan en streckmusseron

MatsG

17 sep 2008 kl. 20:46

Inte riktigt en streckmusseron, åtminstone fot och hattkantsfärg skiljer, men vet någon vad det är istället?

0 319 visningar
3 svar

Svampmotion

MatsG

17 sep 2008 kl. 20:58

Armar uppåt sträck som taget från en morgongymnastik med Bertil Uggla.

0 447 visningar
1 svar

Fingersvamp

Bella

17 sep 2008 kl. 21:16

Är denna ätlig eller giftig?

0 381 visningar
13 svar

Blev lite sur....

Salasias

16 sep 2008 kl. 23:17

...när jag i förrgår krossade min svampkorg (jo, i upphetsningen över en flock sotvaxingar så ramlade jag på korgen…) och att en ny “liten chic damkorg” kostade 199:-, så gjorde jag en egen. Av kycklingnöt och “tömmar”.

0 529 visningar
26 svar

Nu är det svårt Hjälp!

"JAS" Helsingborg

16 sep 2008 kl. 20:16

Fick låna en bil idag och komm äntligen ut en sväng i skogen igen. 4 timmar och en korg full med små sopper.Blodsopp. KJ., Brunsopp men sedan blev jag helt plötsligt lite osäker har jag möjligtvis blandat ihop några arter? Så snälla, hjälp mig. Det kommer 4 serier. den första är Blodsopp, men sedan då? Alla växer i samma område på några kvadrat km. Norra delen av Söderåsen i östra hörnet.

0 1544 visningar
5 svar

Trädsvampar vilka?

Nilla59

15 sep 2008 kl. 14:58

Här kommer mer frågor.
Bild 1: Hittade dessa trädsvampar på liggande björk (tror jag) i Halland förra hösten. Mörkbrun rätt igenom och har behållt färgen. Liksom kuddar.
Bild 2: Hittades igår i Bohuslän. Veden var så gammal och saknade den mesta barken så jag har ingen aning vilket träd. På samma bild en skål som växte i gruset.
Bild 3: Kan det vara stubbdynssvamp helt svart är den. Till vänster antar jag är mångformig stubbsvamp. Vissa svampar ser ut som blåstång andra ...mer…

0 476 visningar
4 svar

Otrevligt kryp

gunhild i Kåddis

17 sep 2008 kl. 19:42

Den här plockade jag just från min hund det är väl en fästing?

0 276 visningar
3 svar

Identifiering!

Elisabeth J

17 sep 2008 kl. 20:15

Hittade de här efter en väg!
Vad är det för svamp?

0 471 visningar
11 svar

Namnförslag!

Elisabeth jansson

15 sep 2008 kl. 22:06

Hittade dessa idag i kalkrik granskog,jag kan inte ens placera dem i en familj,har letat men ger upp!
Stor som en sotvaxing färg åt det röda hållet de blir prickiga på skivorna som besk vaxskivling,lite feta skivor foten sträv likaså hatten.

0 392 visningar
4 svar

Är detta korkmussling?

gunhild i Kåddis

17 sep 2008 kl. 15:18

Ska namnsätta dessa och vill vara säker på att det är korkmussling.

0 227 visningar
5 svar

Gammal rimskivling

Nilla59

17 sep 2008 kl. 13:23

Är detta möjligen en gammal rimskivling som tappat ringen?

0 971 visningar
10 svar

Stor kragskivling ätlig?

Haxson

14 sep 2008 kl. 18:46

Efter att jag nu lärt mig känna igen den stora kragskivlingen inser jag att det vimlar av den i skogarna. Hur är det med ätligheten? Vore ju trevligt om den var värd att ta vara på.

0 282 visningar
1 svar

Prövat streckmusseron?

gunhild i Kåddis

17 sep 2008 kl. 18:54

Hittade dessa på kvällspromenad med hunden. Har ni prövat dem och vad tycker ni? Hur använder ni dem?

0 296 visningar
5 svar

Svamp

svampstaff

17 sep 2008 kl. 17:56

Är detta matsvamp?

0 499 visningar
9 svar

Slemmig vaxing

Tina Nordberg Kolsva

16 sep 2008 kl. 14:29

växer under ek, ca 4 cm hattbredd,mild doft o smak.
Kan det vara Hygrocybe uniguinosa,
hittar inget svenskt namn?

0 365 visningar
7 svar

Champignon eller?

Salasias

17 sep 2008 kl. 13:40

Vad är detta? De växte i barrförnan under en gran. Larvfria. Ganska små, mindre än kaffefat. Rodnar en aning när jag skär i dem.

0 381 visningar
7 svar

blodriskor-utdöda?

fyffes-växjö

17 sep 2008 kl. 09:53

Jag har aktivt letat blodriskor i granskog vid flera tillfällen: i såväl ren mossrik granskog som i mer uppblandad granskog med blåbärsris och ett och annat lövträd, noll med blodriskor!

Trodde att det var en ganska vanlig svamp!!??? Någon som vet när de finns där ute? Är jag i fel skogar? Ytterst märkligt det här, inte en enda liten blodriska *suck*

0 2212 visningar
8 svar

Röda fingrar av vad?

Meriona

17 sep 2008 kl. 12:32

Vi plockade ett antal bleka taggsvampar igår och efter rensning var fingrarna alldeles rödfärgade. Har inte plockat så många förut, har vi fått med brödtickor i korgen, eller brukar det bli så här?

0 317 visningar
5 svar

Vad är det för en lustig kremla?

anithau

17 sep 2008 kl. 14:13

Fann denna kremla vid en skogsvandring.
Den ser så lustig ut, tjock, ca 10 cm lång. Foten är både grå och rosa. Sedan så dessa fläckar på skivorna.

Kan någon detta, så blir jag glad.
Tack på förhand.

0 341 visningar
0 svar

vad är detta?

svampstaff

17 sep 2008 kl. 17:18

Är detta matsvamp?

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone