Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Nu har jag letat och läst och varit mycket fundersam. Har i något inlägg läst att man kan förväxla trattkantareller med gulnavling. Denna svamp har jag aldrig hört talas om. Tycker inte heller det är någon skillnad på bilderna jag såg i någon fråga mellan denna svamp och trattisar. Någon som kan berätta mer eller ge mig en länk där jag kan läsa?
Tack på förhand!
Jag har nu frysen full av svamp, mer än någonsin. Svampen har jag förvällt i eget spad och sedan fryst in i spadet.
Nu har jag hittat ett recept som kräver 8 dl färsk svamp. Hur många hekto av min frysta svamp kan detta tänkas motsvara?
nu börjar jag bli lite fundersam. Det här med trattisar, kanske är det inte helt självklart att man plockar det man tror? Spindelskivlingar kände man ju till kunde smyga sig in om man är oaktsam, men någon tråd här visar på problemet med gullnavling tror jag den kallades. Jaha, ok, den var tydligen inte giftig men inget att ha, i samma tråd säger en * att nänä..det där är en mössmurkling…den är lika giftig som stenmurklan.
Nu blir man ju lite scary, vad är det folk plockar h…mer…
Har plockat kantareller i 40 år men nu hittat en sort jag aldrig sett innan. Liten i storlek mindre än 4 cm i diameter och gräddvit undersida. Stammen gulnar knappt efter beröring trots 2 dagars väntan,på kamera och åsarna gulnar inte. Albino varietet borde vara vitare och inte gulna. Den är inte köttig,knubbig eller “torr” som den bleka, så ..... förslag vore trevligt!!
Hittade på detta pressmeddelande då jag tittade in på min favorittidnings hemsida.
..i väntan på dagsljus…....
men visst sjutton har jag hittat
http://sienet.luontonetti.com/se/sivut/suillus_clintonianus.htm
En av dom vackraste soppar jag sett.
Svenskt namn “rödbrun lärksopp” tidsbristen gjorde att jag bara fick med mig ett ex.
Har aldrig sett så många (flera hundra) mkt stora nästan helvita sniglar! med stora snäckskal i skogen? Kan det månne vara den berömda mördarsnigeln som klonat sig med våran skogssnigel? Ska ta en bild när jag får tid.
Tänkte ta en stillsam promenad med vovven i skogen idag.
Tog med mig en papperskasse “i fall att”
På cirka 4 timmar (kändes som jag gick i skogen i 1 timme) blev det 6 kg kantareller och trumpetsvamp.
Skogen bokstavligt talat svämmade över av trumpetsvampen.
Lämnade massvis kvar som var lite för små..
Nog för jag plockat en del svamp och så som liten, men ALDRIG fått ihop såhär mycket på samma skörd..