Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Irene undrar om vi hittade något spännande. Jag tycker det mesta var spännande, så här är de “svarta prickar” vi såg i/på NR Fäbodmossen i Jumkil 24 maj 2008!
Värdväxt/svamp
Rosling
Rhytisma andromedae Roslingtjärfläck
Bladvass
Lophodermium arundinaceum Stråsprickling
Tall
Therryia pini
Lophodermium pinastri Barrsprickling
Lophodermium conigenum
Ek
Colpoma quercinum Eksprickling
Skvattram
Colpoma ledi Skvattramsprickling
Lophodermium sphaeroides
Coccomyces ledi
Odon…mer…
I ett tidigare inlägg sa jag att man inte känner till några cancerogena (långtids) effekter av murklor på människa. Så är det förvisso men eftersom djurförsök har visar cancerogen effekt är det ju klokt att vara försiktig. Svårigheten att tolka detta är att det kan finnas skillnader mellan arter och sedan är det ju en dosfråga. Jag delar uppfattningen att till äldre personer är problemet mindre.
Ett annat klargörande är att torkade murklor skall blötläggas i rikligt med va…mer…
Tittade lite på Sveaskogs hemsida och såg då att de kommer att vidta åtgärder för att gynna svamp. Trevligt att skogsbolagen även tänker på svamp när de planerar naturvård.
Bifogar länken där jag hittat informationen.
Jaha så skriver vi då den 1/6 eller den förste Juni om man så vill i vår “kära” almanacka.
För mig innebär detta flera olika saker, en del positiva men även en del negativa som i detta läget får mig att må direkt dåligt.
Det stora problemet för min del är att det endast är c:a 3 veckor kvar av ljus, sen kommer mörkret det tråkiga krypandes.
Tidigare år så har det varit ännu värre med riktigt djupa deppresioner redan i slutet på April, början på Maj för att sommarsolst�...mer…