Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
någon vet vad de här är som växte i gammal granskog. ingen doft/ smak.
Likaså den här som jag sett i hästhagen, försökte med brun trattskivling men de gav inga resultat.
Och så den tredje som jag sett både uppe i samhället och idag i två olika gamla granskogar, påminner om syrlig fjällskivling men utan fjäll, såg att de fanns en som hette ” vit fjällskivling” vad tror ni om det ? För fjällen kan väl inte ha ramlat bort på svamparna både här och där ?
När man inte hittar så jättemycket att äta kan man ju ägna sig åt det konstnärliga skapelserna. Tror det är en Vedmussling.
Jag kan skicka lite torkad (eller frysta bitar) Goliat till dem som har lite Blomkålssvamp att skicka mig. Jag verkar inte hitta någon sådan här uppe.. Men jag hittade 4 torra Goliat på heden igår (dem lät jag stå kvar)...
Jag vill smaka på den där Blomkålssvampen.
Karin, jag konserverade för första gången svamp i går.
Missade en detalj, lagen var inte avsvalnad, spelar det egentligen någon roll?
Funkar konservering på all svamp, tänkte försöka med trattkantareller i helgen.
jag har slutat att plocka och äta dem, kan någon svampkunnig ge ett råd, kanske kan man äta dem i alla fall.
Vill visa lite bilder på svampar som jag såg i dag på min promenad här i Norsborg.
Från att ha varit kusligt tomt på svamp m.a.o INGENTING i skogen, så blev man ju hur glad som helst när det hade poppat upp så mycket sen sist.
Kvalitén på bilderna är kanske inte dom bästa, tagna med mobilen,
men det behövs ingen artbestämning, vill bara visa på att det äntligen finns svamp nu här i krokarna.
Hur gick det med din trumpetolja. Nyfiken på resultatet.
Det vore värt att pröva nu när man lärt sig att tryffeloljan bara är bluff.
Hej!
Är det någon som vet vad en lia svamp heter. Liten och mycket vacker. Växer ensam.
är det någon som vill dela med sig av en bra svampskog nere i skåne