Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
I riksmuseeums herbarium hittade jag denna konstiga svamp, Svampen är hård som en Eldticka, och istället för ett hårt brunt inre, har den ett hårt men ändå luckert rött inre, skrapar man på det så blir fingret rött. På undersidan av svampen (där porlagret skulle ha varit) har den ca 1 cm långa mycket kraftiga taggar. vampen kommer från västra nordamerika,
tickan växer på barrträd,
Den heter Echiondontium tinctorium, och är väl vanligast känd som “Indian paint fungus” ...mer…
Kan inte ni med aterix och andra kunniga lägga ut bilder ibland som vi får gissa på? Inte allt för svåra, ovanliga för vi är många som inte kommit så lång i våra svampstudier. Klas har ju börjat med lite tickor, vilket jag tackar för, även om det är svårt så fastnar väl något, någongång.
Det är ju ett bra sätt för oss att hålla oss uppdaterade tills det är dags igen, för vi går mot ljusare tider.
Lite fynd från dagens runda runt knuten.
Gissa gärna. Det är bara relativt vanliga arter, men det kan ju som bekant ibland vara klurigt nog när man bara ser svampen från ett håll.
1. På levande bok.
2. På kvistar av lövträd(ev.bok).
3. På björkstubbe.
4. På björklåga.
5. På kvistar av något lövträd.
6. På bokstubbe.
växer dessa mest på stammarna eller på grenar som ligger på marken?
Ni stackare på västkusten ska få er en omgång igen! Orkanvindar och varning av tredje graden… Tar det aldrig slut??!! Och sen sprider sig resterna åt oss i övriga landet; vilken vinter!!!
Det märktes i dag när det var lite klart väder. Det var hyffsat ljust fast klockan var 16.30…
Ett par veckor till så vaknar man till liv igen
Här kommer tre karakteristiska arter som kanske inte hör till de mest välkända (ej matsvampar).
Den första växer i en miljö som ofta är färgrik och vacker när man studerar den på nära håll - med bl.a. vitmossor, hjortron, tranbär och rosling.
Den andra är ganska liten och växer på murken barrved.
Den tredje är oansenlig, ända tills man vänder på den och ser skivfärgen. I släktet finns en grön- och en rödsporig art.
Hej!
I höstas publicerade jag några bilder på en svamp, som ni på forumet klassificerade som prickmusseron.
Nu undrar jag, om den är ätlig. Kanske tom god?
Det var ju mycket mat på varje utvuxen svamp; en tjock och kraftig fot samt en kraftig hatt, drygt 20 cm i diameter.
Minns för ett år sen ungefär, då var det nog inte 10 nya inlägg om dan vid den här tidpunkten…
Nu däremot så är det rejält tilltaget.
Har svampguiden växt eller har den växt???
Kul för oss användare, men speciellt för upphovsmannen!