Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 288 visningar
1 svar

Champinjon?

Agge

12 sep 2006 kl. 21:40

Hittade denna i skogen. Växte likson i en flock.

0 181 visningar
2 svar

Mord på Karl Johan

Gunilla

12 sep 2006 kl. 21:18

Jag blev väldigt besviken i helgen, då jag var uppe i Hälsingland och plockade svamp.
Hundratals Tall-Kalle skurna rakt igenom hatten och genom foten, och ratade på plats. Jättetråkigt, eftersom jag av erfarenhet vet att även större Tall-Kalle ofta har en alldeles förträfflig fot, även om hatten är angripen. Kanske inget att sälja direkt, men mycket mat blir det även av bara fötter.

0 151 visningar
7 svar

Min tur i skogen idag! Värmand

Jenny

12 sep 2006 kl. 19:24

Idag gick jag 3 timmar med hunden och en kompis.

Dock hittade jag inga svampar att äta, men däremot lite bilder.

Jag vill gärna ha hjälp med att identifiera dessa saker.
Kan ingenting om svampar. Ska köpa mig en svampbok imorgon på ICA MAXI.
Hoppas ni tycker att bilderna blev bra.

Svamp 1 = ???
Svamp 2 = ???
Svamp 3 = ??? Gul flugsvamp? :-)
Svamp 4 = ??? Den var slemmig på hatten och hade en slemhinna under.
Svamp 5 = ???
Svamp 6 = Champinjon? Den luktade så..

Sen så hittade jag ...mer…

0 304 visningar
1 svar

Hjälp m svampidentifiering

Brittis

12 sep 2006 kl. 20:57

Jag har bestämt för mig att när jag hittade denna sida första ggn att jag fann ett ställe där man kunne genom olika valmöjligheter komma ffram till vad för svamp man kunde ha plockat! Hur skivorna var, färger osv. Kan inte för mitt liv hitta den här under “svampguiden” Tacksam för lite vägledning! :o)

0 296 visningar
0 svar

Rödgul trumpet?

S Petersson

12 sep 2006 kl. 20:38

Finns det någon som hittat rödgul trumpetsvamp i göteborgstrakten i år?

0 1698 visningar
12 svar

När plocka trattkantareller?

Malin K

12 sep 2006 kl. 08:55

Hej!
Jag bor i Luleå, Norrbotten och funderar på att plocka trattkantareller för första gången. När på hösten är det den bästa tiden för att plocka trattkantareller i trakterna runt Luleå?

0 241 visningar
0 svar

Ätbara?

Tomas

12 sep 2006 kl. 20:19

Denna svamp växte i en flock, nästa som om dom hade smält ihop med varandra.

0 308 visningar
3 svar

Vita tickor

Lena M

12 sep 2006 kl. 19:59

Ser att bilden är oskarp, men jag skall försöka att förklara.

En gran som hade sina rötter över en sten och i hålrummen emellan stenen och rötterna växte dessa svampar på flera ställen. vad är det för ticka, hela svampen var vit.

0 336 visningar
3 svar

Tegelkremla?

Willy D

12 sep 2006 kl. 18:40

Vi försöker lära oss en ny svamp per år. Hittade denna mellan två kundbesök idag! Påminner mest om tegelkremla. Fel eller rätt?

0 289 visningar
0 svar

Ursäkta

Lena M

12 sep 2006 kl. 20:00

Som ni märker börjar jag bli trött, här kommer bilden.

0 439 visningar
9 svar

Pepparriskan oätlig!?

Maggan

12 sep 2006 kl. 07:14

Det var ju skogens dag i söndags så vi var iväg på lite centralt anordad utflykt med div. aktiviteter. Igår nämde min man att han i ett stånd med uppvisning av svampar såg att pepparriskan angavs som oätlig. Han såg ett par svampar till som han var säker på var ätliga men som angavs vara oätliga.

Varför då? Är det för att vissa svampar måste förvällas innan de kan ätas som de anges som oätliga - “för säkerhets skull”? Jag kan inte komma på någon annan anledning.

0 308 visningar
3 svar

Storhetsvansinne

Lena M

12 sep 2006 kl. 18:30

13 cm hög är denna svamp som växte i syrenhäcken. Itusskuren var den upptill fylld av något geggigt mörkgrönt kladd och foten längre ner, ihålig. Är det en röksvamp som fått fnatt ?
Så den undre som jag tog hem och trodde att det kanske var en kamskivling. Men de har ju inte ring som denna. Vad är det ? Någon slags art av flugsvamp ?

0 292 visningar
0 svar

Siameskallar på kalle

Annika Eriksson

12 sep 2006 kl. 19:32

...:-)...

0 249 visningar
1 svar

vilken fjällskivling?

pierre b

12 sep 2006 kl. 18:17

hittade denna vackra skivling under en gran, kan det vara parasoll själlskivling?

0 235 visningar
4 svar

vilken ticka

pierre b

12 sep 2006 kl. 17:34

sitter på en död gammal gammal tall, ca 25cm bredd och 10cm hög.

0 282 visningar
0 svar

Köp svamptork.

Stefan

12 sep 2006 kl. 17:24

Du kan köpa din svamptork hos Svampfoten i Uddevalla.
svampfoten.nu

0 474 visningar
30 svar

Vilken present

Marlen

8 sep 2006 kl. 12:58

Måste bara visa vilken svampkorg jag fått inkl kniv o hatt i presentbrev.
Korgen kan man platta till så den tar inget utrymme alls.

0 145 visningar
0 svar

botkyrkaplockare??

REGINA.

12 sep 2006 kl. 17:10

hallå, e de ingen som vill ha sällskap i skogen?? bor i norsborg och kan va ute varje dag.hör av er.

0 1770 visningar
26 svar

Torktid för Karl Johan

rådvill

5 sep 2006 kl. 08:00

Jag har verkligen följt instruktionerna jag läst på nätet: tog fötterna på KJ och hyvlade med osthyvel till tunna fina skivor. De flesta fötter var fasta och fina så det var inga problem. Någon enstaka fot var lite fuktig och blev trådig vid hyvling men jag uppfattade det inte som något problem.

Jag la skivorna på bakplåtspapper och satte varmluftsugnen på 50° och kilade in en träbit för att hålla ugnsluckan öppen en bit. Lite då och då flyttade jag runt plåtarna för att ...mer…

0 2058 visningar
10 svar

Äggsvamp?

Rebecca

12 aug 2005 kl. 00:07

Hej! Hoppas någon svampfrälst kan hjälpa mej! Jag fann en rund vit svamp på en gräsmatta, det närmsta man kommer att tänka på är ju äggsvamp, som inte finns i Svampguidens databas. Sagt och gjort, jag plåtade den så att ni kan verifiera. Den är tio centimeter bred om man vill, och när jag klöv den mitt itu var den helt homogen inuti. Doftade gott men vågar jag äta upp den? Den bor i kylen tills ni har svarat!

här är bilderna:

http://photos22.flickr.com/33246984_514a59a648_m….mer…

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone