Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
hur tillagas fjällig bläcksvamp och kan den förvaras på ngt sätt?
Skogen här är mycket roligare än hemma. Nu har jag och en kompis vandrat i gran/blandskog och hittat bl.a. ett kilo av vad vi tror är nåt ätligt, nämligen…
http://img.photobucket.com/albums/v294/Vicke/IMG_1886.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v294/Vicke/IMG_1885.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v294/Vicke/IMG_1884.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v294/Vicke/IMG_1889.jpg
Vissa var mörkare? Vi hittade flest av de med gulare stjälk.
Sen några roliga svampar:
http://img...mer…
gullhorn ger dig kantareller inom 10 meters radie
rodnande fulgsvamp ger dig karljohan inom 8 meters radie
Hejsan
Hitta något för mig konstigt bland kantarellerna idag. Växte i lövskog/gräs och såg ut som en vit knövlig boll innan den skars upp. Googlande ger att det skulle kunna vara någon slags tryffel, exempelvis den giftiga potatistryffeln. Skulle dock gärna vilja veta mer exakt, den ser ju så konstig ut inuti.
Bilden är kass men så är också min mobilkamera.
mvh / Marcus
Hej, tänkte plocka svamp för första gången i mitt liv, men jag vet inte riktigt vart jag ska gå? Är det någon som har ett litet tips för Stockholmstrakten? Tack på förhand
Vi hittade en massa svamp som såg smaskiga ut och plockade därför hem dom. Vi blev sen osäkra om dom var ätliga och började leta i böcker och på nätet utan att hitta matchande bilder.
Svampen hittades på en kohage/äng i Fyledalen i skåne. Det fanns massor av likadana svampar i olika storlekar. Tacksam för hjälp.
Finns det nån kurs/vandring/utställning i västra Sverige(Dalsland V.götland Bohuslän)3 eller 4 oktober?
Tacksam, för svar under Kastbom@aol.com
Det har blivit lite klent med responsen på min efterlysning av Lyophyllum här på forumet. Förutom tre eldsjälar (heder åt dem!) så har ingen hört av sig. Kanske beror det på att de inte funnit något…?
Så Irene A, Karl S och alla andra som flitigt frekventerar forumet, kom igen nu! Karl S - Det borde ju finnas en del Lyophyllum på Rättviksheden?
Så vare sig du är svampguru eller bara lite intresserad av svamp tveka inte att höra av dig!
Hoppas på bättre respons efter detta inl…mer…
Har planerat svampdag den 6/9 2009
Kolarbyn Skinnskatteberg.
http://www.kolarbyn.se
Maila för mer info tina_nordberg@hotmail.com
Hur är det att laga till röksvamp?
Går det att ha med i en kantarellstuvning eller hur smakar det? Eller “förstör” man stuvningen då?
Tack på förhand!