Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Hej!
jag vill ha lite tips på bra svampböcker…bo nyléns “svampar i skog och mark” från 1979 känns lite väl utsliten.
Är ingen nybörjare, men skulle vilja bli lite modigare när det gäller ex. champinjoner, kremlor osv.. så, många arter med utförliga beskrivningar!
mvh
Hur anrättar jag blodsoppen på bästa sätt? Hittade jättefina exemplar och vill gärna prova. Ska jag ta av “skinnet” på hatten?
Har fått ett gäng vaxskivlingar, se bilder. Hatten är stor, största 14 cm och de flesta 8-9 cm. De bestämmer bra med beskrivning “sotbrunvaxskivling” enligt min svampboken. De smakar mild men luktar inget. Kan de ändå vara sotbrunvaxskivlingar?
I databasen finns sotvaxskivling som är mycket mörkare.
eller, är det bara att rensa, förvälla och steka?
jag brukar inte plocka skivlingar eftersom inte kan så många svampar. måste dock fråga om en skivling som har ljusbrun hatt och gråvita skivor under med en vit ring på foten. den är lätt toppig med rundade lite invikta kanter. Foten är ihålig och har vita gryniga fjäll, mera fjäll upptill.
Kallarna på söderåsen verkar vara körda för denna gång så dagens tur gick till hallandsåsen.
En och annan KJ blev det men det som var glädjande var att Brunsoppen verkligen är på G.
Massor med små fina fasta ex.
Än finns det hopp i NVskåne:)
Hittade även en spindling som förekom rikligt,någon som vet vilken art??
Växer vit flugsvamp så långt norrut som Jämtland? Vill försäkra mig om jag kan tänkas stöta på några sådana “elakingar” i svampskogen på Frösön eller inte.
Ca 15 cm hög, växte i blandskog på en gräsplätt. Jag lade inte märke till vilka träd som fanns i närheten, men där finns även ek.
Bilden har ett lätt gulstick. Ringen ser ut som en ballerinakjol. Lukten är mild. spretar inte åt nåt håll. Jag kan inte se att den gulnar på foten, allt är gult här inomhus.
Den ser inte ut att bli röd vid skador. Det finns en röd fläck på den men den kommer förmodligen från en svampkorgskompis: blodriska.