Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
jag och min flickvän gick ut i skogen och hittade ca en halv papperskasse karl-johan liknande svampar (alternativt björksopp)när vi rensade den så mörknade köttet något och min fråga är om det är något jag behöver oroa mig för, finns det några giftiga förväxlingssvampar till dessa?
jag vet ej om det är vanligt att det mörknar som det gör men är tacksam för ett svar =)
Jag bor på Djurgården och har m a o i min närhet inte enorma skogar. Men ändå kan jag fylla korgen ganska bra med kremlor, riskor champinjoner, fjällig bläcksvamp med mera.
Nå, champinjoner sägs ju lagra tungmetaller, mer än andra svampar. Är det bara en myt eller ÄR det så? Och i så fall, bör man helt låta bli att äta dessa tycker ni? I vårt fall blir det några portioner varje höst. Har ett superställe med snöbollschampinjoner och har även hittat en jättelik Kungschampi…mer…
Har lite samma fråga som JC. kan man göra något med dessa? även kallad storsporig klubbsvamp?
Kan man frysa in små ex och hattbitar av karl johan??
då menar jag direkt,utan att steka bort vätskan…
Jag hittade de här trevliga skivlingarna bredvid en brädhög som dock bara funnits där i c:a två veckor. Närmaste trädet är ett äppelträd några meter därifrån.
Hatt 8-12 cm, höjd 6-10 cm, lameller ljust bruna men mörknar efter tumning, kött ljusgult men mörknar även efter ett tag. Jag trodde det var någon slags riska till en början, men den blöder inget direkt.
Någon som känner igen dem?
Besökte Alvena Lindaränge idag för att kolla om det fanns några djävulssoppar (Boletus satanas), men jag hittade inga. Däremot ett 20-tal eldsopp (B luridus), 9 rotsopp (B radicans), snövit bläcksvamp (Coprinus niveus), såpmusseron (någon variant)?, mjölskivling (Clitopilus prunulus), rodnande fjällskivling (Macrolepiota rhacodes var. hortensis - eller vad det nu kan heta idag), Syrlig fjällskivling (Lepiota cristata) (tveksamt - obetydlig ring och nästan svarta fjäll).
Ingen mat…mer…
Ett litet bidrag att lätta upp stämningen med :)
Två vänner (Bengan å Kjelle) från en norrländsk by sitter på den lokala pizzerian och snackar en
eftermiddag.
Kjelle säger rätt som det är:
- Jag är trött på att slita ute i
skogen, jag skall tamejtusan skaffa mig en utbildning via Komvux och få ett bra och välbetalt arbete!
Bengan tyckte det lät som en bra idé och en stund senare lämnar de pizzerian.
Dagen därpå går Kjelle till Komvux och får träffa en studievägle…mer…
vad är det för svamp som är snar lik enkantarell? Den är gul/orange , lite mindre med en ring på hatten. Finns massor här i värmland, men dom växer en och en lite här och där. Väldigt smal fot, men ändå kanska lik en kantarell men hatten är böjd neråt.. Väldigt tacksam för svar.
Jag ska besöka min kusin och hans fru i Höllviken i skåne. Nu ska jag lära dem en del svampar men vart ungefär ska vi leta och vilken typ av svamp ska jag leta efter. tacksam för alla tips.