Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Klick!
Champinjonsås med räkor (om det blir några kvar efter katterna….) och calamares. Pytteliten skruvpasta till!
Champinjoner från ICA….jättefina, stora och rena!!
God morgon alla! Äntligen inne i mars. Svampsäsongen närmar sig. Hurra!
Läste denna artikeln i GP idag om någon som går och dödar granar här i Delsjön i Göteborg. Varför kan man undra???
“Äldre kvinna under bussen….” skriver tidningarna…senare framgår att kvinnan var i 50-årsåldern!!!! Vad är då en kvinna i 70-årsåldern?? Relik?? Och en 80-åring????
...är bra konstigt, verkar ha svårt att bestämma sig! Igår smälte den mesta snön bort. I natt har det snöat igen (ett par cm) och det ska bli 6-7 grader “varmt” idag. Var det lönt? Imorgon är det mars - var är våren? Jag vill ha sooooool!
min datakatt, en sk LAP-top, vaktar musen och JAMsar med tangentbordet…
Tack snälla alla för alla bra kloka ord. Alla är sparade och kommer att användas.
Men….....
Nån som kan något/några lämpliga som passar nyblivna föräldrar?
Hittar inte några såna nånstans.
Ska bli farmor om en månad och tänkte göra nåt till föräldrarna.