Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Det låter spännande med svampklubben på Volvo Lastvagnar Får alla som jobbar där vara med?
Kan du berätta mer? Jag har en dotter som börjat intressera sig så smått, hon följde med mig på några utflykter och vi var tillsammans i Vilasund ett par dar i höstas och plockade kantareller och vandrade i fjällen.
nu tänker jag stänga av alla mina lågenergilampor, tvättmaskin och disk är satta på OFF, Godnatt, hörs i morgon!
Vet inte om detta på riktigt, men jag tänker testa i alla fall:
Låt Planeten andas ut!
Den 1 februari 2007 mellan 19:55 - 20:00 är det tänkt att vi människor ska låta planeten andas ut ett ögonblick.
Idén är att stänga av alla energikonsumerande verksamhet mellan 19:55-20:00 den 1 februari 2007. Därmed genomförs det första kollektiva försöket, av jordens befolkning, i att spara energi. Förslaget kommer av Planet Alliance - där en mängd miljöorganisationer ingår - och
sam…mer…
Livsmedelsverket har långa listor på vad man bör undvika att äta när man är gravid. Där finns allt från listeriaostar till tungmetallsfiskar, rått kött och sushi, lever (som innehåller för mycket A-vitamin) och självklart alkohol och tobak.
Ingenstans nämns något om svamp av någon sort (förutom kanske möglet på listeriaostarna… :-))
Nu undrar jag: är det någon här på svampguiden som känner till någon undersökning om svampätning och graviditeter? Det borde ju finnas…mer…
är den “lämplig"att torka, hur gör man och hur förvarar den torkad? (många frågor men annars får man inte reda på något)
jag har letat såå länge!, typiskt glömt kameran, vinterskivlingen har ett säreget växtsätt t o m under lös bark utvecklar dessa sig!, det konstiga är att det skapas en enorm trängsel också, räknade till 15 svampar som växte på en liten barkbit på 10 mm!, konstigt när de har hela stammen att växa på?
jag var faktiskt på väg till svampskogen när jag fotade denna ren. Nu har dom tyvärr stora problem att hitta föda pga den knäppa vintern det är för fruset på backen för att dom ska kunna skrapa fram mat och dom är en stor fara på våra vägar, dom flyttar sig knappt för trafiken. Så är det när man bygger vägar genom renbetesland!!
Ursäkta ett gammalt tantminne, kommer ni ihåg solförmörkelsen som var 1998 ? i juni? tror jag. Vi satt ute ett gäng med våra löjliga glasögon, det var molnigt men just då sprack molntäcket upp och vi såg hur solen försvann. Och det blev “natt”. Det var en otrolig upplevelse att se hur naturen reagerade, allt stannade av, all fågelsång slutade, hönsen sprang in i hönsgården och hade jag inte pimplat lite vin hade jag nog pratat med kudden ett tag. Några minuter senare kom tuppen…mer…