Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Forumet är inte nytt för mig men läser mer ang tips och skriver inte så mkt. Nu verkar det dock som om många fått idé- och svamptorka eftersom vissa inlägg snarare tillhör ngt forum på tja, Lunarstorm? Men en sak har jag fattat och det är tydligen att personer tydligen stör sig på en viss person med namn “per d”. Har inte läst exakt allt han skrivit och orkar nog inte göra det heller eftersom det tillslut hamnar på sandlådenivå från båda håll. Men om man stör sig så mkt p…mer…
För nytillkomna forumdeltagare:
Detta inlägg handlar om en forumdeltagare vid namn per d. Han har under en längre tid förpestat stämningen på detta forum och lyckats reta upp stora delar av deltagarna här. Flera stycken har meddelat att de lämnar forumet helt p.g.a. den stämning han sprider omkring sig. Det är bara att fylla i sökrutan med hans namn så kan ni skapa er en egen uppfattning.
per d har uttalat sig nedsättande om homosexuella, angripit nytillkomna deltagare och andra f…mer…
Till Gunhild och andra som är intresserade av att lära sig mer om tickor: Man behöver bestämningsnycklar, men de flesta sådana kräver att man undersöker svamparna i mikroskop.
Här finns en nyckel som inte är baserad på mikroskopering, bara att man förstår norska hjälpligt..
http://biologi.uio.no/bot/ascomycetes/NorskePores_key.htm
Vill man sen kolla hur svamparna ser ut, kan man göra som vanligt, söka bilder på det vetenskapliga namnet i Google.
Kan inte alla på forumet kalla sig Per d så blir det lite förvirrande för honom att hålla reda på allt
:)
Har nyss avslutat mitt rens-pass (ja fy mig, rensar fortfarande inte i skogen!) av svarta trumpeter (de som inte gillar att man skriver så behöver inte påpeka det - jag vet!) Det jag undrar över är hur mycket av svampen använder ni?(Nej, per d du behöver inte idiotförklara mig heller för att jag inte redan vet.) Även det där läder/barkartade långt ner på foten?
Tacksam för synpunkter (på just det jag frågade om, alltså).
Skulle gå ut och hämta ett par, tre, fyra Scharlakansvaxingar i fårhagen bakom huset. Hittade då ett rejält gäng med Svart Trumpetsvamp. Jag som hade tänkt åka ner till Landins marker och roffa åt mig, har det svarta guldet 30 meter bakom huset. Alltså, grannens gräs är alltid grönare. Nå väl, vaxingarna och de svarta är förvällda och skall snart inmundigas tillsammans med lämpling sort och mängd vin.
Medskickar bild på “ful” svamp men vill gärna veta vad vederbörande het…mer…
Här är den, svampen som många nybörjare blandar med kantarellen.
Narrkantarell=Hygrophoropsis aurantiaca.Den kallas också Falsk kantarell, men den är släkt med Pluggskivlingar och inte med Kantareller.Observera den orange köttet, medan hos Kantarellen är köttet vit.Oätlig, fast det finns de som äter den, men många har blivit sjuka av den.
Nu har jag gjort det!
Skapat en mailinglista för oss som håller på med hantverk.
Ni som anmält intresse och vill vara med…....
gå till
http://uk.groups.yahoo.com/group/hantverkare
Mailadressen till listan är
hantverkare@yahoogroups.co.uk
Skulle nåt strula så går det alltid att maila mej på vargkramare@hotmail.com.
Hoppas vi blir ett gäng nu.
Michael, hjälp!
Hur gör man!?
Hittar inte den gröna knappen längre på själva sidan alltså!
Det var kallt om fingrarna idag , men visst är den en knölchampinjon ?
Den tegelröda/oranga är det någon kremla, foten hade den konsistensen, smakade tallbarr tyckte jag och den växte i barrskog?
De här beiga svamparna har jag inte en aning om, men de hade ingen angenäm smak , växte i mossa.
Förutom dessa frågetecken hittade jag några sandsoppar och fina svarta trumpeter
På sändagspromenaden i svampskogen dök jag på två fina exemplar av stolt fjällskivling Det största exemplaret var hela 40 cm hög men inte utslagen ännu.
Första gången jag hittar den så sent på året.
Ursäkta mig, för drygt 1 månad sedan letade jag efter svamprecept på internet och svampguiden var den första rekomenderade sidan. Den hade många bra recept.
Med tiden hittade jag också nya områden, bilder på svampar, mängder, var, när, lite anekdoter och humor om fyndställen och lite ruskiga saker i skogen, (huggormen)plus lite privata saker, som absolut inte stör.
Men med tiden, och droppen var ikväll är ändå det sandlådekrig som tycks råda i Forumet, (som jag personligen…mer…
Gå in på Expressens nätupplaga och klicka dig fram till mat & dryck. Där hittar du 8 svampfrågor, matsvamp eller giftsvamp? Själv fick jag endast 7 rätt. Första bilden var en riktig luring.
Lycka till!
Jag har torkat samtliga citronslemskivlingar som jag hittat men vet inte om jag tycker det blev så lyckat! Är de inte lämplig att torka? Verkar vara svårt att få dem att suga åt sig vattnet. Någon mer som har erfarenhet av att torka dessa?
Har sett på Forum många fina svampbilder inskickade av deltagarna.
Vissa avbildande sällsynta arter.
Vet inte om det är möjligt, men det skulle vara intressant med en galleria av de bästa bilderna,
fotografens namn och plats skulle kunna vara med. Det skulle också vara aktraktiv för mykologer från andra länder.