Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 296 visningar
1 svar

Vilken ticka?

Birgitta L

23 maj 2011 kl. 18:54

Vilken ticka kan detta vara? Hittad i eklandskap i Sörmland på en stubbe, vet inte av vilket träd.

0 353 visningar
4 svar

En hätta eller ?

Lena M

23 maj 2011 kl. 08:58

I växthuset bland frösådden har det kommit små svmpar, kan det vara någon hätta ?
Ljus hatt och jag skulle vilja säga brunsvart undersida / skivor. Foten är ca: 1 cm på höjd och kanske 1-1,5 mm tjock.
Någon som vet vad de små svamparna heter ?

0 252 visningar
2 svar

Vad är detta?

Karin

23 maj 2011 kl. 12:36

hej, denna svamp växer på en En i Söderhamnstrakten (södra Hälsingland). Vad är det för något, nån som vet?

0 431 visningar
7 svar

Vill hitta de här , 2011

Lena M

21 maj 2011 kl. 18:38

Vad vill du / ni helst hitta för svampar nu när säsongen står för dörren ?
Själv kan jag i skrivandets stund inte komma på någon matsvamp eller annat men återkommer när jag vet.
Så låt oss alla höra vad ni drömmer om för fynd ! :))

0 294 visningar
3 svar

En liten och ett skinn

Karin W

22 maj 2011 kl. 22:46

Hej. Går det att få någon hjälp med dessa?

Serie 1 är ett skinn som växte på en granlåga i en alsumpskog.

0 601 visningar
2 svar

Vårmusseron?

Mian

22 maj 2011 kl. 18:49

Är det en vårmusseron som jag har hittat idag?
http://miansblogg.blogspot.com/2011/05/varmusseron-kanske.html

0 378 visningar
4 svar

2 arter i flis

Lena M

20 maj 2011 kl. 08:09

som jag inte kan artbestämma.
Kan det vara toffelskräling på bild 1, ingen utpräglad doft, smak.

En gulorange svamp med klockad,fårad hatt skivorna lite mörkare . De små ex. var mera rödbruna och hade släta hattar, tyvärr är den bilden dålig.
Ingen smak och en unken doft tycker jag, vad är det ?

0 1253 visningar
11 svar

vitsippornas blad

klas jaederfeldt

9 maj 2011 kl. 11:47

på undersidan av förvuxna vitsippors blad (som inte blommar) kan man hitta sommarstadiet av rostsvampen Ochrospora ariae

0 400 visningar
8 svar

Tidigt eller i tid?

Madde Småland

19 maj 2011 kl. 11:34

Här kommer 3 bilder på ngt som jag tror att de flesta känner igen;) Det som jag reflekterar över är att de redan har kommit. Brukar väl inte dyka upp i mitten av maj eller?

Efter dessa bilder kommer även bilder på en frågeticka:)

0 568 visningar
11 svar

Några stötesvampar från annandagpåskturen i Jumkil.

Jan A, Uppsala

2 maj 2011 kl. 17:30

Först en liten men mycket talrik, funnen på en hassel. Någon som vet?

0 340 visningar
1 svar

Så här har jag inte sett dem förut.

anithau

20 maj 2011 kl. 13:54

Så här stora har jag inte sett dem förut och inte heller med den ljusa bruna färgen.

0 440 visningar
3 svar

Gyromitra splendida

gunhild i Kåddis

20 maj 2011 kl. 16:29

Dom långbenta finns i år fler än tidigare.Jag räknade till 18 fruktkroppar.

0 883 visningar
7 svar

Säsongen över för

Lena M

19 maj 2011 kl. 16:24

toppmurklor i Gästrikland.
Hälften av vad jag hittade idag fick jag slänga, sorgligt. Kanske det beror på att det regnat så mkt. och dessemellan varit varmt !
En vy-bild där de flesta växte, ris och flis efter barkning av barrträd.

0 343 visningar
7 svar

Vad är detta?

Jan A, Uppsala

19 maj 2011 kl. 16:43

Frågesvampen kommer i andra inlägget! I det första kommer något riktigt snyggt som hunden och jag hittade redan på utvägen idag, gyllengrå musseroner – tycker vi – trots att de saknar grått! ;)
De bor på precis samma spot med avverkningsavfall som mängder av tidig åkerskivling för ett år sen och många vita slidskivlingar i höstas.

0 809 visningar
2 svar

Hur går det med

"JAS" Helsingborg

19 maj 2011 kl. 10:12

Klickandet??
Kolla här så kan du göra mer nytta för gammelskogarna och framtidens skogar och inte minst för framtidens människor alltså dina barn eller barnbarn:)

http://www.meint.se/me3/open/page.jsp?_function=init&versionid=108494

0 245 visningar
0 svar

Till salu!!

anithau - Umeå

19 maj 2011 kl. 15:19

Jag har en GPS Magellan Triton 200 som jag vill bli av med.
Har aldrig använt den på “riktigt”
Enbart småtestat den. Det är nog 2 år sedan jag köpte den.

Du som blir intresserad kan maila mig: anithalundberg@hotmail.com
Så diskuterar vi vidare.

0 665 visningar
11 svar

Insekter/ blommor(ogräs?)

Madde Småland

9 maj 2011 kl. 12:23

Nu börjar naturen verkligen att vakna och då det än så länge är rätt lugnt på guiden passar jag på att fråga efter namn.. Vet att det finns så mkt kunskap här bland forumsdeltagarna så ngt namn kanske ni kan ge mig?

Börjar med blommorna/ogräset. De 2 första bilderna är på en liten söt gul blomma. Växte på en liten grässlänt mellan en stenmur och parkeringsplats vid en kyrkogård. Blomkronorna (säger man så?) Var ca 5 cm i diametern, klockorna ca 1 cm och stjälken var c…mer…

0 474 visningar
2 svar

Frans - vadå?

anithau

19 maj 2011 kl. 08:51

Kan det vara fransgrynna el franstagging?

Tacksam för hjälp.

0 2208 visningar
2 svar

när plocka svamp

Maria

19 maj 2011 kl. 10:22

Hej!
När kan man börja bege sig ut i skog och mark och hitta lite ätlig svamp?
Finns det någon svamp som finns redan nu? Kantareller kommer ju först efter midsommar.
/Maria

0 5926 visningar
7 svar

Tar man bort hela enen vid angrepp av hagtornsrost?

Madde Småland

15 maj 2011 kl. 09:35

Hej:)
Har bara 2 snabba fråga. Förmodar att detta är hagtornsrost som angripit vår en i trädgården. Vi har inga hagtorn här, grannen däremot har päronträd. Inom ett avstånd av 1km växer massor av andra enar och även om vår en just nu lyser vackert orange vill jag inte att de andra ska smittas.

Ska man såga ner hela enen eller bara ta bort de angripna delarna?
Bör man elda upp det borttagna direkt eller kan man låta det torka till och använda det till röken som gubben har här…mer…

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone