Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Vädret är strålande och vägarna framkomliga. Jag måste ta mig till Skäralid, Skånes nationalpark, en av de finaste platserna jag vet och gott om svamp. Idag skall jag kolla efter trollhand i ett videsnår vid dammen på botten av klyftan, det går knappast att komma åt dessa utan att det är ordentligt fruset. Serie 1, 3 naturbilder från platsen, bild 3 från dammen och i bortre högra hörnet finns viden. Tyvärr var det inte tillräckligt med is så jag höll på att “gå ner mig” men…mer…
Serie 1 - gula knappar - känner mig tveksam, vet någon?
Som vanligt stupar jag på trädslaget
Serie 2 - bild 1 har jag frågat om förut, har för mig att jag fick svaret kantöra - minns jag rätt?
Bils 2 och 3 - hittades i höstas, vet ej - trädslaget - minns ej.
Vet någon?
Blir glad för hjälp.
Kommande säsong ska jag förbättra mina bristande kunskaper betr trädslag.
Gamla inlägg har kommit tillbaka och fått nytt datum!
Visst är det dags för en resume över säsongen som varit. Berätta om era trevligaste eller mest spännande fynd. Sätt gärna svampens namn i rubriken till inlägget. Hoppas många hakar på.
Efterssom att jag vet att forumet förutom svampexperter även inhyser insektsexperter vill jag tipsa om denna länk:
http://www.jordbruksverket.se/5.7caa00cc126738ac4e880002672.html
Jag har fått en fråga som jag inte kan svara på. Vilka djur äter vilka svampar? Har ngn ett tips om var jag ska få svar på detta?
Nu har jag testat att överföra bilder på transferpapper och tyg men har inte lyckats att få klara färger.Kanske beror det på att jag hade grått respektive beige tyg och att resutatet blir bättre med vitt. Man skall ställa om skrivaren och jag har inte klurat ut hur, någon som vet. Om det lyckats så blir reultat bra och det var enkelt att göra.
1o A4 ark finns att köpa b.l.a på Inkclub och ink66.
Snart är det dags igen!
Fredagen den 29 januari t.o.m. måndagen den 1 februari genomförs årets räkning av matgäster vid Sveriges fågelmatmingsanordningar.
Läs mer här: http://www.sofnet.org/index.asp?lev=5589&typ=1
Hur det hela går till framgår _möjligen_ här: http://www.sofnet.org/index.asp?lev=3893&typ=1