Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Jag blire lite tveksam nu efter diskussionen om föränderlig tofsskivling m. m. Jag ska ju inte behöva smaka på varenda en, va?
Innan skivorna blir grålila, är de då snarae smutsgula?
OCH hur stora kan de bli? Hittade denna (tredje bilden) som på hatten ser ut som rökslöj men så himla stor…. Den växte ensam unde rn stor gran i barrförna. Känner inte någon smak alls på den, men den har ju sett sina bästa dagar…
Undrar nyfiket när svampguiden blir färdig i CD-format….?
Satt och slösurfade lite och fick upp en sida där det stod om mandelkremlan att den “anses vara en av de bästa svamparna att äta rå”. Började fundera lite på vilka svampar man skulle kunna äta utan tillagning. Rå champinjon är ju gott i sallader och sånt, men finns det några svampar som man absolut inte bör äta råa även fast de inte behöver förvällas?
Hejsan alla!
Satt och läste i min bok “Svampar och svamprätter” av Reijo Linkoaho och Maja Rantala.
Där står att läsa bla. följande om Stenmurklor:
“Faktorer som inverkar är snötäckets tjocklek, den varma årstidens början och regnmängden”
******slut citat******
Min undran är då, om det inte blir nån snö då? Vad händer då?
Nån som vet?
Kan vi inte starta en tråd där vi skriver var vi bor (eller plockar svamp) ?? Med för var dag minskande mängd små grå celler kommer inte jag åtminstone ihåg var folk befinner sig och dessutom är det lätt att röra ihop dom som har liknande namn.
Själv bor jag mellan Uppsala och Norrtälje i Rånäs.
Är det ett bra råd att säga att man kan äta alla svampar som äts av sniglar?