Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Trattisens beklagan
Jag är alls inte fager och inte så skön,
ej heller färggrann i röd, gul o grön.
En gång stod jag så ståtlig och rak,
djupt nere i mossan under granarnas tak.
Nu är jag torkad så vissen o grå,
Nerpackad i burk med locket på.
Hoppas innerligt jag på något sätt,
Kommer till pass i gastronomisk rätt.
/ Tina
Hej
Jag hittar svampar som ser ut som
stenmurklor men har en lila brun fot växer i traktorspår som kommit till i våras i sandig mark.
Vad kan det vara för svamp någon som vet
2006-10-06
Gör en egen tråd om denna eftersom det inte syns i ursprungstråden att det finns bilder. Nämligen på den som jag egenhändigt “byggde” i går kväll.
Inte att bära på ryggen, men en bit på väg.
Bild 1: Man tar en ganska mjuk korg, en liten brödkorg och ett par överblivna axelremmar.
Jag började med att ställa den lilla korgen som extra stöd i botten, kanske inte behövs om man har en mer stabil korg.
Bild 2: Så trädde jag den ena axelremmen under korgen och trasslade den runt ...mer…
När något blir gult säger vi att det gulnar, Svart - svartnar, blått - blånar. Men varföt heter det inte : Brunar, grönar eller gredelinar? Det skulle bli så enkelt då.
Hej!
Jag är sugen på att bege mig ut i skogen och plocka lite svamp. Bor i Göteborg, Biskopsgården. Någon som vet en bra och svamprik skog här i närheten?
Tack!
En sak som jag funderat på är när man plockar svamp så växer det ganska ofta giftig svamp i omedelbar närhet av tex. trattkantareller. (spindelskivling)
Finns det någon fara med att plocka “trattisen” (jag vet att det heter trattkantarell) som står några cm ifrån den oönskade svampen???
Hej!
Hittade följande ståtliga svamp i blandskog häromdagen. Har nu suttit och slagit i böcker och kan inte hitta någon art som stämmer överens till 100%.
Slät eller luden vitriska ligger väl närmast till hands, men det är 2 egenskaper som inte stämmer: Mjölksaften får en violett ton då den torkar in (nedre bilden), samt mjölksaften var vid smak med tungspetsen helt mild.
Någon som kan lösa detta lilla mysterium?
Så skönt att bo på landet och ha skogen både till vänster och höger, samt framför och bakom.
Dock har vi bara bott här ett år ännu, så jag utforskar nya ställen nästan varenda dag.
Idag tog jag vovvarna och en korg med mig och traskade iväg. Och på ett helt nytt ställe för mig så *klev* jag på Trattkantareller i massor, även rödgul trattkantarell som för mig var första gången jag hittade den. Såg sen att hela skogen var full med olika svampar, både kända och okända f…mer…
Om jag vill frysa in gula kantisar - är det något jag ska tänka på?
Äntligen trattisar!!!!
Dom är fortfarande små, men många. En vecka till så. Bara väderet håller i sig.
Hittade även några gula kantareller, blek taggsvamp, (Fast dom var orange) Kremlor, fårtickor, rökslöjskivling, frostvaxing och olivvaxing.
Hittade även en som jag först trodde var olivvaxing, men den luktar bittermandel. Någon som vet vad det kan vara?
Hittade även många oranga risker som jag först trodde var kantareller. Vad kan det vara för riska?