Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Jag var i skogen i enköpingstrakten och hittade en jätte fläck med små små (1-2 cm ) gula kantareller - nu undrar jag hur länge jag behöver vänta innan dom växt till sig till plockbara ?
ungefär hur fort växer dom ?
det är 6 mil för mig att köra så jag kan inte “bara” gå ut o kolla .
Var ut på ett Goliatmusseronssök strax norr om Gävle. Hittade musseroner och blev mycket glad och plockade dom och gick bort och satte mig på en klipp häll och plockade fram Nya Svampboken.
Till min besvikelse var det kråsmusseroner… fast det gissade jag nog redan när jag plockade dom när ingen speciell lukt fans samt att foten var avsmalnande.
Ska utforska nya liknande platser i framtiden.
Söker ideer på Goa o lätta recep med svamp….
Jag fann många mandel riskor…alla säger att den e go, men jag tyckte den var stark i smaken…stekte o tillförde salt o peppar…mmm…gjorde jag fel??
Tacsam för ideer.
Underbart, plockade två fulla kassar igår!! hoppas på lite regn, har aldrig hittat svart trumpetsvamp förut, 300 meter hemifrån dessutom
vem vet vad som lurar nästgårds
Någon som vet varför streckvaxing inte är en matsvamp?
Vad var det för fel på mi n frånga angående toppslätsskivling? jag ställde en fråga och den försvann från forumet??
den här frågan kanske inte hör hit men jag brukar plocka lingon och svamp, nu står i dn at det är gott om lingon i år, jag plockar svamp runt om stockholmstrakten men lingonen har varit i små skvättar hela tiden , någon som vet ?
Är detta honungsskivling jag har på tomten??
Hej
Är det någon som vet hur rikligt dessa förekommer i Boråstrakten & om dom har kikat fram än?
Jag kan inte hitta dom iallafall!
Det var några som tidigare efterlyste en hopfällbar svampkorg som fanns hos en bokklubb. Home Shop säljer en nästan likadan (tvättkorg) bara större. Pris 29, 90.
Jag efterlyser följande arter för fotografering. Fruktkropparna bör vara någorlunda utvuxna och i gott skick, och jag vill fotografera dem på växtplatsen:
Boletus pulverulentus - bläcksopp -
Boletus queletii - flamsopp
Boletus satanas - djävulssopp
Boletus rhodopurpureus - purpursopp
Boletus parasiticus - parasitsopp
Boletus fragrans - lakritssopp
Boletus legaliae - falsk djävulssopp
Boletus rhodoxanthus - rosensopp
Boletus separans - purpurstensopp.
Boletus armeniacus - aprikossopp
G…mer…
boletopsis leucomelaena, grangåticka
Geastrum quadrifidum, fyrflikig jordstjärna
Jag ska imorgon ut igen i skogen och lägga tillbaka dessa två svampar på sina fyndplatser. Är det rätt sort? Vill gärna ha en bekräftelse och beklagar att jag tog hem svamparna.
Tack så mycket.
Förstår att ni hade god svamplycka i skogen! Ni plockade i trakterna kring Täljö/Rydbo eller? Vilken tid var ni ute? Själv hade jag ju gärna följt med, då jag ändå skulle till Å-berga senare på dagen. Men jag var inte i Åberga förrän kl 17 ungefär. Dock gav jag mig själv ut i skogen då, den lite mer centralt belägna Hackstaskogen. Jag hittade massvis med strävsoppar, lite stolt fjällskivling, högvis med skäggriska (som jag dock inte tyckte om sist jag och flickvännen laga…mer…
Har nyligen hittat sajten och är fascinerad över hur mycket ni kan!
Kanske vore det möjligt att hitta någon som kan tänka sig att ha med “en släpvagn” i skogen…
Bor i Partille och är definitivt nybörjare i det här sällskapet
Är det någon av er som har bra bilder på denna? Är de goda…ja ja smaken är olika, men är de “värda” att plocka eller ska jag låta dem stå?