Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 1281 visningar
9 svar

Dropptaggsvamp?.

svampstaff

10 jul 2012 kl. 21:50

Känns lite tidigt för mig med dom redan?
Hittade en del vid skogssjön i mölby i söndags, jag bor där nu i taggsvamsparadiset:)
Den smakade inte skarpt iaf.

0 291 visningar
0 svar

Lurvig brun Ticka

Kjellin :)

28 jul 2012 kl. 19:44

Kan detta vara Rävticka???
Rävtickan skall ju ha en blekare kant eller kan det skifta från olika exemplar.
Substrat levande Asp.

0 221 visningar
0 svar

Lurvig brun Ticka

Kjellin :)

28 jul 2012 kl. 19:42

Kan detta vara Rävticka???
Rävtickan skall ju ha en blekare kant eller kan det skifta från olika exemplar.
Substrat levande Asp.

0 256 visningar
0 svar

Kärnticka.

svampstaff

28 jul 2012 kl. 19:32

Sprang på 4 ex.på två ekar, vid viggeby av en slump, alltid lika trevligt att få se:)

0 197 visningar
0 svar

Vad är detta ?

Marie

28 jul 2012 kl. 15:43

Hej ! Har hittat en svamp som jag vill ha hjälp med. Vad är det för sorts svamp ?

0 650 visningar
3 svar

mumrik

Blånar tallsopp?

28 jul 2012 kl. 01:27

Jag plockade något som jag trodde var tallsopp, men vid snitt blånade köttet efter ett tag och vid förvällning blånade det kraftigt, som bläck nästan.

Har inte haft möjlighet att plocka svamp på ett par decennier, men som jag minns blånar inte tallsopp och det står inte heller i “boken”.

Nu är det ju för sent att ta bild, men hatten var rent mörkbrun, inga inslag av rött. Foten vit med stora, mörka tofsar (ungefär som björksopp). Skivorna mullvadsfärgade, alltså en black l…mer…

0 269 visningar
1 svar

Vilken sopp?

Malin

28 jul 2012 kl. 10:56

Hej ni svampkunniga! För två år sen förstod jag glädjen av att hitta, och plocka, trattkantareller! Ifjol gav jag mig i kast med rödgula trumpeter, taggsvampar o blodriskor. I år är det dax för soppar! Så snälla, vilken sopp är detta, jag tittar i mina böcker o här på sidan men blir så osäker… ;)

0 393 visningar
3 svar

Dagens (svamp)överraskning

Dieter Endom

27 jul 2012 kl. 23:26

Jag bara måste berätta om dagens AHA-upplevelse. Vi gjorde en kortare svamputflykt som gick till Strömsbergs Bruk som ligger nordost om Tierp. Efter någon timmes kantarellplockning i närområdet tog vi oss till Café Strömsberg för en välförtjänt fika med dopp. Utanför omnämnda Café fanns det ett bord med en stor plastback på. En handskriven lapp med texten “till våra gäster” var uppsatt ovanför plastbacken. Nämnda back var fylld med nyplockade, orensade kantareller i variabel ...mer…

0 338 visningar
4 svar

Brandtaggsvamp

Yoshi

26 jul 2012 kl. 23:27

Gick på något oerhört intressant idag.
Kunde för allt i världen inte fatta vad det var men hade svamguidenappen till hands och efter en kvarts letande och sjukt många myggstick kunde jag identifiera dem som brandtaggsvamp.

Jag har aldrig sett något liknande. Det fanns massor! Jag visste inte om jag skulle göra mig bördan att plocka dem som ett superfynd av lyxsvamp eller låta dem vara pga ev giftighet.
Svampguiden sa att den var oätlig men nu när jag googlar förstår jag att det v…mer…

0 540 visningar
12 svar

Årsförstlingar

Jan A, Uppsala

27 jul 2012 kl. 08:12

Turen gick i går till Svinriket. Efter en liten tur med bil och en liten till fots var vi där. Men då hade vi fått se en del vackra svampar ffg i år.
Först guldkremla, K-J och aspsopp (den blekbenta) alldeles på/vid stigen.

0 361 visningar
5 svar

Det här hittade jag också - inte svamp

anithau

27 jul 2012 kl. 19:38

Denna blomma har jag aldrig sett förut. Växer i kärrkant - mer fattigkärr.

Kan någon?
Tack i förväg

0 202 visningar
0 svar

Vad är det för svamp?

Anna

27 jul 2012 kl. 20:49

En dag när jag skulle vattna min blomma hittade jag dessa tre söta svampar. Vad är det för sort och hur kom dom dit? /Users/Vewwo/Desktop/IMG_2064.JPG

0 261 visningar
4 svar

Nu ser jag bara gult......!

anithau

27 jul 2012 kl. 16:19

Är även dessa gullmurklingar?

Växer i tjock fuktig mossa tillsammans med orkidéer.

Tacksam för hjälp.

Det är samma svampar, bara fram och baksida.

0 5625 visningar
2 svar

Hur fort växer gula kantareller?

Micael

19 jul 2012 kl. 21:55

Jag är en stor amatör vad gäller svampar. Då jag är lite osäker håller jag mig till kantareller som jag kan känna igen med 100%.
Min fråga…
När vi var på mina kantarellställen var det fullt med små gula “knappnålshuvuden” i skogen. Hur fort växer de till sig för att bli plockfärdiga?
Lite nyfiken på när vi skall tillbaka för att skörda…

0 330 visningar
5 svar

På kastanjestubbe

Calle P.

24 jul 2012 kl. 20:31

7 bilder med olika svampar som alla växte på en och samma kastanjestubbe samtidigt. Men vad är det för svamparter? Tack för hjälpen.

0 443 visningar
7 svar

Vad är dessa för svampar?

Yoshi

26 jul 2012 kl. 17:39

Hej!

Hittade lite svampar idag och tänkte att jag inte skulle vara så feg så jag plockade dem.

Bland annat dessa lilaaktiga saker som jag aldrig har sett förut. Vad är de för något?

Sopparna är gallsopp va? De ser ut så.

De gula och de röda tycker jag ser ut som sån svamp ni brukar prata om som ätlig.

Vilka av dessa är ätliga? Vill ni hjälpa lite? Tacksam för svar.

0 262 visningar
3 svar

Luddskål

Kjellin :)

26 jul 2012 kl. 20:10

Hittade min första Luddskålar i Huddinge idag nära min lokal med Hängeskålar (Hassel) lustigt nog :-)

Denna går jag bet på, fingersvamp på granlåga.

Den sista måste väl ändå vara en ung Grovticka??

Tack på förhand!

0 280 visningar
10 svar

Vad är det för svamp?

Soffipropp

23 jul 2012 kl. 20:25

Hittade en stor troligtvis fingersvamp vid en gran men jag är osäker. Tacksam om någon kan artbestämma denna svamp och jag skickar med 2 bilder av exemplaret.
Mvh Soffipropp

0 225 visningar
0 svar

Luddskål

Kjellin :)

26 jul 2012 kl. 20:08

Hittade min första Luddskålar i Huddinge idag nära min lokal med Hängeskålar (Hassel) lustigt nog :-)

Denna går jag bet på, fingersvamp på granlåga.

Den sista måste väl ändå vara en ung Grovticka??

Tack på förhand!

0 343 visningar
2 svar

Vilken murkling är detta???

anithau

26 jul 2012 kl. 17:08

Växte i långa rader i en liten skogsstig i blåbärsskogen.

Vet någon, tacksam för hjälp

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone