Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 251 visningar
6 svar

Tre nya

Daniel

20 aug 2011 kl. 19:18

Första tror jag är föränderlig tofsskivling, men dom andra två?

0 542 visningar
6 svar

Svart trumpetsvamp

anette

21 aug 2011 kl. 00:35

Har idag hittat över 60 liter trumpetare igen, i samma skog som tidigare.

0 340 visningar
11 svar

för första gången.........

Birgitta F

20 aug 2011 kl. 17:46

Hej alla , i höst kommer jag inte kunna vara med er som jag brukar.
Jag har hitills varit på sjukhus 3 gånger i livet , när jag föddes , och när jag födde mina två flickor.
I höst får jag vackert lägga svampkorgen på hyllan men om läkarvården någesånär lyckas ställa saker till rätta blir jag med er mer än någonsin.
Lite trist då jag hade en förhoppning om att få visa Niclas Bergius mina goliat lokaler och blivit efterfrågad på diverse svamputställningar i Bohuslän.
Ha…mer…

0 389 visningar
2 svar

Svamp i Stockholmsområdet?

Karin

21 aug 2011 kl. 10:58

Någon som kan rapportera hur svamparna växer i Stockholmsområdet, och vad ni har hittat.

0 370 visningar
5 svar

Vilka svampar?

Ingolf

21 aug 2011 kl. 15:29

Hittade två olika svampar som jag inte riktigt vet vad det är.
Båda växer i granskog nära en liten bäck.
Svamp nr 2 var lite lila-aktig i färgen som kanske inte framgår på bilderna.
Tack på förhand

0 280 visningar
3 svar

Talltuv

Nils

21 aug 2011 kl. 07:03

Ingen som sett några talltuvskivlingar ännu?

0 234 visningar
1 svar

Ticka?

lisa stockholm

21 aug 2011 kl. 20:49

vilken? tack

0 260 visningar
5 svar

Cortinarius ?

EG

20 aug 2011 kl. 20:20

Växte i mossig blandskog
ingen speciell lukt

0 412 visningar
3 svar

KJ har kommit

Helena A

21 aug 2011 kl. 19:08

Glad överraskining i skogen på förmiddagen.
Karl Johan har kommit!!!!!!
Hittade många och alla fina.
T o m stora exemplar var helt felfria!!!
Bilderna visar stora fina KJ och Sigge Svamphund som jobbade med att leta upp dom.

0 364 visningar
5 svar

Örsopp, Grynsopp eller Sammet ?

Barbara

21 aug 2011 kl. 17:59

Found these today in a grassy area with pine and björk, a large group of them, sometimes 2 or 3 growing together.  They have a very yellow soppp similar to sammetsopp, the top of the hat is the color of a örsopp hat and the small one’s had the drips coming out of the sopp—like grynsopp.
So I’m a little confused :)
Any help would be appreciated, thanks in advance for your help!

0 310 visningar
1 svar

Doftande spindling

Karl S

21 aug 2011 kl. 15:06

Här är mer från SIljansfors imorse: Cortinarius agathosmus, ser ut som en slät C. malachius men luktar, som namnet säger, angenämt, ungefär som bockspindling. Jag har sett svenska namnet Vitterspindling, men kan inte begripa vad som menas och lägger det i högen av obrukbara namn.

0 301 visningar
1 svar

Ätliga svampar??

Ewa

21 aug 2011 kl. 16:48

Vet egentligen bara hur kantareller ser ut men har fått för mig att en av svamparna är en blodriska…. Hur är det med de andra? Tacksam för hjälp!

0 268 visningar
1 svar

svarta soppar

Kidde

21 aug 2011 kl. 16:36

Vilka soppar blånar/svartnar närman skär i dem resp tillagar dem?

0 298 visningar
0 svar

Ätliga svampar 2, MED bilder!

Ewa

21 aug 2011 kl. 17:06

Ber om ursäkt för mitt misstag….

0 261 visningar
0 svar

Ätliga svampar 2 :)

Ewa

21 aug 2011 kl. 17:05

Se mitt förra inlägg!

0 402 visningar
0 svar

Slemmig svamp?

Inger

21 aug 2011 kl. 16:38

Hej, hittade en svamp som ser ut som en bland karl Johan men den är slemmig. Växte i samma mark som kantrallerna.

Vad kan det vara för svamp? Kan man äta den?

0 270 visningar
0 svar

Tofsskvlingar

Karl S

21 aug 2011 kl. 15:00

Gjorde en repa vid SIljansfors imorse och fann dessa tofsisar

1. Pholiota subochracea, slöjtofsskivling (mitt namn), inte direkt vanlig.  Den är ju ganska lik Hypholoma capnoides, blek slöjskivling, men har brunakrigt sporpulver. Den hette därför tidigare Ph. næmatolomoides.

2. Ph. spumosa antar jag, men har inte kollat närmare. Irene: brukar du hitta så här ljusa? Jag har sett såna här, nästan vita ett par gånger. Det är i alla fall inte Ph. lenta.

0 1509 visningar
6 svar

Trattkantarell / grå kantarell?

Lisa Thörn

21 aug 2011 kl. 12:30

Hej!
Hittade under gårdagens svamptur trattkantareller tillsammans med en snarlik svamp, som är mer åt det grå hållet och inte har den karaktäristiska ihåliga, platta foten. De växte på samma plats, men inte uppblandat.

Nu till frågan - är det grå kantarell jag har råkat plocka hem, eller helt enkelt trattisar med annan färg och form? Eller något helt annat?

Mvh Lisa

0 244 visningar
8 svar

Karl-Johan???

Jonnie

20 aug 2011 kl. 10:33

Var ute häromdan och bortåt Finnerödja i en ungskog (gran) där jag har några fina fläckar kantareller, såpass bra att det är värt några mil i bilen i allafall..’
Där såg jag att det poppat upp små karl-johansvampar,, som det gör rätt som det är (lika överraskad varje gång)
Det behöver ju inte betyda någonting, kanske bara ett lokalt bestånd, men det kan också vara början på den säsong som är det mesta jag sett (2004),, eller 2008 (som var helt ok ur min synvinkel).
Skul…mer…

0 244 visningar
4 svar

Kremla?

NadaL, Umeå

21 aug 2011 kl. 11:09

Hatten 5 cm i diameter, foten 6 cm hög. Både lukten och smaken mild.
En vacker svamp att se.
Vid torkning blir skivorna gula och hatten bleknar blir mörkare i mitten och får gula fläckar.
Tacksam för era förlag.

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone