Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Det skulle vara intressant att följa Kallesäsongen runt om i landet. Själv bor jag i Boråsområdet och har hittat c:a 4 kg färdigrensad denna veckan. De flesta har varit helt fria från larver.
Hur ser det ut hos dig? Glöm inte att berätta var du bor och gärna hur vädret har varit från juli och framåt i dina trakter.
Emotser din rapport!
Har någon hittat Karl Johan i stora mängder.
Tänkte det skulle vara kul att dela med mig av bilderna från gårdagens skogspromenad.
En vacker Blomkålsvamp (Sparassis crispa) på roten av en tall. Mums för matlådan, dock något övervuxen…
Fann även den vita flugsvampen (Amanita virosa) som jag valde endast betrakta från avstånd… efter att jag grävt fram dess volva ur mossan.
Tror iaf det blir fler skogspromenader i höst :-)
Jag älskar att plocka svamp - långt mer är jag kan, äta, ge bort eller förvara.
Min fråga är: Vad gäller lag/ skatte/ regel mässigt för mig om jag skulle välja att sälja svamp till kollegor eller butiker/restauranger?
Mvh Anna
Hej på Er, läser ofta era inlägg. Undrar vad “Snylting” är som ni ofta skriver om i samband med KJ, har någon en bild så jag lär mig hur de ser ut.
Fann lite idag. Hur gör jag för att bevara dom?
hittas via denna länk.
I går var det ett inslag på Västerbottensnytt (SVT) om en koreansk svampforskare som letar goliatmusseron i Västerbotten. Inslaget hittas i länken nedan:
http://svt.se/2.33919/1.1656937/korean_studerar_svamp_i_skelleftea?lid=puff_1657276&lpos=lasmer