Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Tänk vad jag lärt mig i går och i dag med hjälp av dig. Nu har jag lagt in två fynd i artdatabanken med foto och allt.
Stor kram till dig.
http://www.artportalen.se/plants/default.asp
Då har regnet övergått i snö, jag skyndade mig ut o rafsade åt mig de sista svamparna som fanns på tomten. Ganska många arter
kvar.Hittade 11 olika. Plockade bara de vackraste.Ångesten kom krypande, skulle detta va sista chansen? Något måste göras. Varför inte testa ympning.Såg ju hur morfar gjorde med äppelträden.
Sagt o gjort, en uttjänad fikus får stå till tjänst. Kanske jag har svamp hela vintern?
En trevlig genomgång av svenskarna och deras förhållande till svamp över tiden hittas i denna länk.
Nu blir väl några hysteriska men jag har blivigt ombedd av flera stycken av er att fortsätta lägga ut fortsättningen av min berättelse här på forumet och då gör jag det, så håll till godo.
Näcken.
14.
Ett vitt fint skimmer syntes över kullens krön, under de vackra bokträdens späda grönska samlade Hon sina krafter.
Solens strålar spelade en symfoni i grenverket, vinden sjöng beslöjat med i trädens kronor, lekte med löven, viskade bland kullens stenar och gömslen.
Bäcke…mer…
Hur tillreder jag torkade stenmurklor?
Hur många vatten kokar jag av dem i? räcker det med två vatten?
Hälsningar Carina
Lägger in en länk med en artikel från Göteborgsposten. Här hittas ett flertal recept på svamp och en del fina bilder.