Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Är jag ensam om att ständigt bombarderas av skitmail??? Viagra verkar vara speciellt intressant, då jag får erbjudanden flera ggr. i veckan, alltid med olika avsändare. Dagens mail var en höjdare: Viarga!
http://expressen.se/index.jsp?a=868358 om inte länken funkar gå in på Expressens förstasida där dom skriver om en viss uppfinning… Vet inte om jag ska skratta eller gråta!
Hej,
Hittade en ljust röd-orange svamp på en nedfallen kvist av asp. Den bildar som ett “skinn” på kvisten. Någon som vet vad det kan vara. (Tyvärr har jag ingen bild)
mvh
Johan, Uppsala
Här i mellansverige pågår en förpestad debatt om våra rovdjur. Jag har mött lodjur på nära håll vid flera tilfällen de senaste åren, men ännu ingen varg, bara spår i Salatrakten. Det beteende vissa vargar visat tyder på inavel.
Det är hög tid att ta in nya fräscha gener österifrån. Det är bara att konstatera: Rovdjuren är här för att stanna. Det tråkiga med att man uttrycker sådana här åsikter är att man utsätts för anonyma telefonhot från vad jag tror är jägare….mer…
Hur går det har du varit till läkare med ditt knä? Jag vet hur det kan gå när man vurpat.
efter varg och hunddiskussionen här för några dagar sedan där någon ondgjorde sig över att jakthundar blev angripna av vargar kan det kanske vara intressant att läsa följande avslöjande artikel från ekstrabladet i danmark. sannerligen skrämmande saker som framkommer där kring hur vissa människor handhar sina hundar, tom värre än hur vargarna gör mot jakthundar !
http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article252609.ece
läs även de 3 andra länkar om ämnet som finns på sidan.
Jag är kvar, har bara nattat dotter, kissat vovvar, peppat en deppig vän och pratat med min käre make som är i Staterna somewhere minus 8 tim.
Jag har också vilda smultronplantor, som ger massor med bär varje år. En sommar plockade jag sammanlagt mer än 10 l. Jag har planterat dom likadant, som man gör med jordgubbsplantor, dom förökar ju sig själva jättesnabbt. Hade 13 plantor från början, som jag hade grävt upp på en ödetomt, nu är det säkert 1000 plantor.
Jättekul att kunna slösa med bären då man gör tårta t. ex. En kompis till mej klipper bort revorna, så hans växer i tuvor, han får också jättemycket.
dom har ett an landets mest övervärderade fotbollslag som spelar på en plastmatta som kan vara köpt på ellos och nu så detta !
“Pinocchio kan bli staty i Borås
Kommunstyrelsen i Borås röstade på måndagen ja till en nio meter hög bronsstaty föreställande Pinocchio. Nu saknas bara ett beslut i kommunfullmäkige, skriver TT.
Statyn har varit omtvistad och alla Boråsare jublar inte över idén att stadsbilden ska prydas med den italienska trädockan vars näsa växte för varje lög…mer…