Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 328 visningar
11 svar

ANG: NEDSKRÄPNINGEN I SKOGEN!

Bo Reyer

22 nov 2005 kl. 16:00

Varför hittar man så mycket skit i svampskogen? Det rör sig oftast om tomma ölburkar och spritflaskor.
“tyvärr för det mesta urdruckna, då jag skulle bli glad för en oöppnad.” Dessutom hittar man ständigt tomma plastkassar/påsar.
Jag har ett bra svampställe vid en rastplats ca 200 m från rv 67 mellan Sala och Västerås. Där dumpas allt ifrån engångsglas, konservburkar, beg. dambindor, tamponger samt kondomer.
Det jag inte förstår är att man gör sig ett sådant besvär att g…mer…

0 206 visningar
3 svar

Dricker svampar?

elinor

21 nov 2005 kl. 15:02

dricker svampar vatten?...svara nu!

0 182 visningar
11 svar

Distanskurs i svamp

Affe

20 nov 2005 kl. 01:05

Finns det möjligen?
Menar då absolut distans och ingen kurs där man “måste” infinna sig någon eller några ggr på annan ort.

0 134 visningar
1 svar

sällskap i skogen

josephine

21 nov 2005 kl. 20:35

jag undrar var var du bor bengt jag har inte skrivit sä mycket finns det någon svampkunnig person som vill ha sälskap i skogen och rära ut kremllor

0 498 visningar
20 svar

Älgkonfontration!

Bo Reyer

6 nov 2005 kl. 17:25

I eftermiddags i dag stod jag plötsligt helt nära en älgkalv, vid trattisplockning. troligen en fjolårs-kalv. Inte förrän jag gav den en spark på vänster framben lommade den iväg. Denna händelse utspelade sig på Sala Stadsskog.

0 373 visningar
25 svar

Bästa svampminnet 2005

Stefan i småland

1 okt 2005 kl. 13:54

När nu svampsäsongen börjar närma sig slutet tänkte jag att vi kan sammanfatta våra bästa svampminnen i år. Själv kan jag konstatera att mina farhågor från i våras då jag skrev att våra svampskogar var förstörda här i Kronoberg lyckligtvis INTE stämde. Visst många fina kantarellställen är borta men jag har hittat många nya istället. Har nog varit lite för bekväm och bara “plockat av” mina kantareller tidigare. Sedan måste jag nämna det sagolika Karl-Johan år vi haft h…mer…

0 129 visningar
3 svar

Apropå konfrontation

/Anne-Marie

13 nov 2005 kl. 19:05

Hej alla
Se vad som fanns i skogen där jag plockade trattkantareller i höstas .För varje gång jag kom hittade jag fler och fler.
Kan någon säga vad som orsakat detta?
Kan det vara en björn?

0 153 visningar
9 svar

Svampkorg till salu

Bengt Sandh

15 nov 2005 kl. 22:09

Eftersom säsongen snart är slut och jag inte har plats för min korg längre i garaget kommer jag att sälja den till höstbjudande. Den har inte gått en meter ens, har bara varit fast förankrad i min starka hand under tolv säsonger. Den är väl inburen, har AC, farthållare, stort bagageutrymme, skivlingbromsar, och drag. Den är besiktigad och servad varje säsong utan anmärkning. Det enda jag har bytt är botten, handtag och själva väggarna. Den saknar taklucka men sådan finns att ...mer…

0 174 visningar
10 svar

gåta..

Gert-Inge Larsson

15 nov 2005 kl. 13:57

vad är det som har en hatt på foten?

höhö..

0 94 visningar
1 svar

Att: Bengt Sandh

Gunilla Zakariasson

16 nov 2005 kl. 18:55

Angående din senaste rapport- menar du inte inlandsisisar?

0 645 visningar
9 svar

svart trumpetsvamp

anders hansson

12 nov 2005 kl. 13:19

Var ska man hitta svart trumpetsvamp,
vilken del av landet.

0 128 visningar
2 svar

Äggvaxskivling

anders hansson

12 nov 2005 kl. 17:03

Har bara hittat äggvaxskivling några få gånger,
är den ovanlig?

0 362 visningar
1 svar

kremlor

anders hansson

15 nov 2005 kl. 18:06

Olivkremla och kantkremla det är grejer de.

0 1033 visningar
4 svar

Svamp till salu i Stockholm

Lena

14 nov 2005 kl. 08:26

Jag heter Lena och bor i Umeå. Till helgen ska jag åka till Stockholm och vill då passa på och se vad huvudstaden har att erbjuda i fråga om köpsvamp. Jag undrar därför om någon av er som bor däromkring kan tipsa om vilka affärer jag bör besöka för att få se bästa sorimentet av färsk och torkad svamp.

Alla svar är välkomna. Tackar på förhand!

0 165 visningar
4 svar

Hjälp med en svamp

hampus

15 nov 2005 kl. 15:05

jag skulle hemskt gjärna volja veta vad detta är för någon svamp (klicka på länken)
http://olesund.blogg.se/images/rya_2005_10_10_no_015_1132063296.jpg

0 101 visningar
0 svar

hjälp med en svamp

Hampus

15 nov 2005 kl. 14:56

jag skulle gjärna vilja veta vad dettta är för en svamp som är på bilden.

0 213 visningar
2 svar

Kantarellkonsistens.

Affe

14 nov 2005 kl. 20:06

Är det ok att plocka kantareller som är väldigt “blöta” eller skall dom stå kvar? Vad tycker just du om kantarellens konsistens i plockningsläget? Hur skall den egentligen vara och varför skall den vara just så/ Hur skall den inte vara och varför skall den inte vara så?

Själv plockade jag några i dag som var riktigt blöta och i kanterna nästan slibbiga, kanske skulle jag låta dom vara…. Är inte lätt att bestämma sig när säsongen går på “övertid”.

0 191 visningar
7 svar

Blomkålssvamp och ?sopp...

Affe

14 nov 2005 kl. 17:54

Är till 99, 9% säker på att det är blomkålssvamp (bild 1) men vill dock ha det bekräftat.
Satt och plockade trattkantareller och upptäckte massvis med tallbarr på marken och tittade upp men hittade ingen tall, märkligt tänkte jag. Förflyttade mej ett par meter och såg något gräddvitt på en murken stubbe. Överlycklig blev jag när jag såg vad det var. Första fyndet för mig om än i miniformat.
Tallbarren fick sin naturliga förklaring i det skedet.

Bild 2 & 3 är någon sopp, ...mer…

0 220 visningar
4 svar

Svampsidor

Helena

11 nov 2005 kl. 19:43

Hej!
Det måste väl vara flera än jag och Paula på detta forum som har hemsidor som har svampanknytning.
Jag försöker få ordning på min sida och vill ha flera länkar till svampsidor. Så ni som har…..maila mej med adressen till sidan så länkar jag till den.
Mail:skogsraets@hotmail.com
Min hemsidesadress http://www.geocities.com/skogsraets

0 166 visningar
1 svar

blekinge

anders hansson

13 nov 2005 kl. 08:01

Jag brukar hälsa på i blekinge vad finns det för svampar i bokskogarna?

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone