Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Läste att det finns gott om dessa i Värmland nu och blev nyfiken.
Enligt databasen är “kamskivling” samma svamp som jag sedan barnaåren kallat “ringlös flugsvamp”.
Senare har jag sett benämningen “strimmig flugsvamp”.
Är “kamskivling” en ny benämning? Är de ett eget släkte som inte har med flugsvamp att göra eller varför detta namnbyte?
Har man några nya rön om svampens matvärde? Jag äter den varje säsong som blandsvamp och tycker den är OK.
Hejsan!
denna svampsäsong kommer jag att arbeta i Örebro.
Mycket tacksam för tips om bra svampmarker inte allt för långt ifrån Örebro stad.
Har funderat lite om det här med rötmånaden. Den förklaring man alltid får är att den inträffar i augusti eftersom det är ganska varmt, men framförallt för att det är så fuktigt denna tid. Men är det verkligen hela förklaringen?
Det är ju även svamptider nu, vilket ju borde innebära att luften är full av svampsporer, inklusive mögelsvampsporer. Nyss hemkommen från Malaysia har jag kunnat konstatera att där, trots extrem luftfuktighet, kunde man lämna framme lite frukt åtmi…mer…
I en del svampböcker har författaren angett en ungefärlig växttid. Hur tillförlitlig är denna information? Låt oss säga att blek taggsvamp anges växa augusti-september (gissning!). Är det någon vits att leta efter svampen innan det?
Har det stor betydelse var i landet man bor, dvs kommer en rikstäckande svamp alltid tidigare eller senare ju längre norrut man kommer?
Jättetrevligt forum om svamp, fast lite fastkörning om “gula” kantareller. Jag skulle gärna vilja veta vilka sten sopp och tall sopp är, och var jag hittar dem? Och vad är älg jakt? Som “gul kantarell plockerska och massor av andra “svampsorts plockerska” samt “korrektur läserska” undrar jag om inte ungdomar nu för tiden (eller till och med folk i min ålder 50+) har lärt sig vad sammansatta ord är. Vad sägs om en röd hårig sjuk sköterska i stället för en rödhårig sjukskötersk…mer…
Jag har i början av sommaren flyttat till Österlen Brantevik. Kan någon vänlig person avslöja några kantarellskogar här?
Tack på förhand!
Jag har noterat att det i normala fall säkra svampskogar råder enorm brist på svamp efter stormen “Gudruns” härjningar. Finns det någon samband mellan stormfälld skog och svampbrist. Jag har noterat fenomenet i olika skogar och kan bara konstatera att det är likadant överallt. Är det någon mer som har tänkt på detta? Ska jag ge upp hoppet eller är jag bara inte tillräckligt envis och nogrann? Bor i Halland.
Kan någon berätta var det finns fina kantarellskogar runt Borås?
Vill ut och plocka!
Hej, jag är en total nybörjare på svamp. Har i flera år sagt att jag ska lära mig det där hur man hittar dem men inte blivit av… Nån som har lite tips om var man hittar dem, främst kantareller o trattisar, då jag vill börja med såna som är lätta att känna igen! Tacksam för alla svar :-)
Hej!
Är helt ny på svampplockning och ska till att börja plocka runt om och i Göteborg, men vet inte var man hittar de små rackarna.
Är det någon som har några tips på vart man kan hitta t ex kantareller eller någon annan god matsvamp (spelar egentligen ingen roll vad det är så länge de smakar gôtt :)) ?
Alla tips mottages tacksamt!
Hej, Jag bor i Eskilstuna och är helt nybörjare i svampskogen. Den senaste veckan har jag varit ute några gånger för att hitta kantareller. Snopen har jag återvänt tomhänt. Nu undrar jag. Vilken terräng ska jag koncentrera mig på om jag är ute efter kantareller och Karl Johan? Tack på förhand./ Erik
Hej.
Som novis i och om det här med svamp, någon kring landskrona möjligen road av att lära ut ett trix eller två?
Har sällan någon framgång i min jakt på kantareller om inte någon pekar ut en bra plats åt mig.
Skulle vilja veta i vilken miljö kantarellerna bäst trivs i.
Igår hittade jag mina första Karl-Johan som jag blev gladare för än alla kantareller.
Vad kan man ta kilo för de sistnämda, förvällda och frysta? Många som är intresserade. Lena
Tjosan, nu spritter det ibuskar o snår. Hittade 15 st lagom stora fina stolta fjällskivlingar hos min hunduppfödare i går!!Lyckan är fullkomlig!!!
Hej, jag säljer kantareller på mitt torg för 40 kr/liter.
Men nu har jag också hittat lite Karl-Johan som jag tänkte att jag skull försöka få sålt där också, men det är bara det att jag inte vet vad jag ska ta för svampen.Finns det nån som kan hjälpa mig??