Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Om man ska odla svamp hemma, så måste man koka upp burkar med substrat och sporer i, under lång tid, för att det inte ska bli mögel i burkarna, men hur är det i naturen?
Varför överlever sporerna från svamparna där, och inte tas över av mögel? Där finns ju ingen spis och hundragradig (eller mer) värme.
“Det är inte så farligt m man har olika färg på huden.
Det viktiga är att man har SAMMA FÄRG PÅ HJÄRTAT”
Uttalat av Isabelle 7 år.
Minus 16 nattetid och minus 4 på dagen och strålande sol som gör att det börjar droppa från tak och förorenade plogkanter. För mig är dagsmeja ett positivt ord.
http://www.smhi.se/sgmain/vinter/dagsmeja2.htm
Inbjudan till vårträff i hälsingland.
http://www.pallin.nu/pdf/Svampkonsulenter_region_mitt.pdf
Hittade denna notis ute på “nätet”. Ja vem blir inte intresserad av svamp, om man nu inte redan är det, men det blir en total naturupplevelse vi får när vi går ut med Mats.
Svampexkursion med Mats Karström
se
http://www.jokkmokk.se/ext/templates/extPage.aspx?id=6371
Vaknade imorse till att snön vräker ner…Man har tröttnat på det nu..Speciellt när gågna veckan varit så härlig.
Jag har en liten fundering över våra naturreservat. Hur säkra är de i framtiden? Är ett naturreservat säkrat för all framtid eller kan man upplösa ett naturreservat? Finns det isf något exempel på detta?
Mvh
Letade i torsdags efter nya trollkärr uppströms 272:an. Alldeles för besvärligt i 15-30+ cm snö med icke bärande skare, så det blev bara två lokaler. På den första fanns detta på en död, liggande Salix (art ännu okänd).
Serie 1. En lysande grupp nära marken?
Serie 2. Resupinat sälgticka och ett skinn, kanske tätskinn?
Jag vet att den första bilden är oskarp:(
Serie 3. Bortpillad, medtagen sälgticka. Den lamelliknande strukturen på uppochnerbilden (mot stammen) förvå...mer…
Ja just det, har ni tänkt på att när vi skall artbestämma en svamp så rekommenderas det att vi skall smaka på den. Jag har samma förslag när det gäller träd och större buskar som fortfarande har lite liv i sig. Jag lästa NadaL:s nya tråd och jag har sett det i många trådar, att man är osäker på trädslaget. Nu kanske ni tycker att jag är knäpp men jag brukar faktiskt smaka på lite av barken/veden eller ännu hellre friska skott om sådana finns. Det är stor skillnad på sm…mer…
Hur många av er svarar ärligt. Om ja frågar hur mycket släpper ni ut i avgaser när ni söker era svampar. Frågan är om man åker bil eller tunnelbana. Vem åker bil? o Vem åker t-bana?
Man ska nog inte klicka för skogen om man själv kan åka 10-tals mil för att hitta svamp.