Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Gomorron Klas Jag har skickat brev till dig Kan du vara bussig att tala om vad tickan/musslingen heter som jag skickat till dig den växte på en björklåga som rasat under vintern
http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=57166&fnr=1&sok=&Start=0&Offset=50&ipos=0
Började fundera på hur många arter jag lärt mig under hösten o vintern. Räknade igenom de jag har fotat o lärt mig sedan augusti. Det blev 56 arter, både ätliga, tickor, och andra oätliga svampar. Sedan har en hel del fastnat från era bilder dem har jag inga siffror på. Skulle vara kul att se dem alla i en hög på bordet.Denna kunskapsrikadom har jag er på forumet att tacka för.Berätta om era nytillskott.
Någon som vill tipsa om var i Skåne man kan finna toppmurklor och när man ska börja leta?
Här kommer en fråga till er som kan mycket om tickor.
Dessa stora vackert formade tickor växte på flera träd i en allé av oxel. De växer vid Stora Hyddan nära Gustavsviks camping söder om Örebro.
Fråga 1
Vad är det för tickor?
Fråga 2 är det samma tickor på bild 1 och 2.
Jag tror det, och tog med bägge bilderna för att ni ska se ovansidan.
Databasen innehåller mycket information, men tyvärr inte säsonger för de olika svamparna i olika områden. Jag undrar om någon har koll på ungefär vilka månader man kan plocka följande svampar i Mälardalstrakten:
* Mandelkremla
* Blodriska
* Fjällig / Blek taggsvamp
* Strävsoppar
* Vårtig röksvamp
* Fårticka
Tänkte bara tipsa om en bok jag lånade på bibban - “I roten på en gammal stubbe” av Bengt Ehnström. Den handlar om två stubbar som sakta bryts ned av svamp och insekter. Mycket underhållande och lättläst bok om biologisk mångfald. En annorlunda “svampbok” så att säga.
På ett ställe beskrivs klibbtickan med inbyggd hygrometer släpper sina sporer nattetid. I nattens mörker kommer då en armé av baggar på väg till kalaset. Sporerna “regnar” ner och baggaran tar för sig av nattma…mer…
Nu är det verkligen vår. Pilfinken har flyttat in! Varje år utspelas samma sak: Våren inleds med att herr pilfink sitter och talar om för alla singeltjejer hur snygg han är och vilket kap han är. Sen följs det av att tjejen flyttar in, då måste han ju tala om det, sen kommer ungarna… ja sen fortsätter det hela sommaren igenom!
Och nu är han här och har våren med sig! Härligt!
*klick*